Через терни до зірок, або як стають патріотами

Через терни до зірок...Справжній патріотизм починається тоді, коли в душі дитини народжується й живе почуттєва і постатева Україна. У цьому вкотре переконалася, відвідавши зі своїми п’ятикласниками Полтавський музей авіації та космонавтики ім.Ю.Кондратюка. Нагода є – 12 квітня День космонавтики.  Так ось стосовно патріотизму. Коли в кожному залі музею екскурсовод називає прізвища українців: Олександра Засядка, Юрія Кондратюка, Володимира Челомея, Гліба Котельникова, братів Касяненків, – розумієш, наскільки багатою видатними людьми є наша земля, і Полтавщина зокрема. Учні відчувають гордість, а ми, дорослі, ще й гіркоту від того, що не змогли всі ці великі у своїх помислах люди повною мірою зреалізуватися, бо хіба важливою для Російської імперії, в якій всі вони народилися, є глибина думки, прогресивні погляди, зрештою, просто краса і цінність людського життя? Хтось із них не ввійшов в історію як перша людина, що піднялася в повітря, комусь (як Кондратюку), аби зберегти життя, довелося змінити ім’я та прізвище, тому маємо Шаргея-Кондратюка. А комусь відмовили в патенті на винахід такого потрібного для пілотів ранцевого парашута, бо, мовляв, «сохранение человеческой жизни нас не интересует». Ось так, у таких умовах жили, мріяли, творили наші знамениті земляки.

Через терни до зірок...
Мріяв про нові світи
Через терни до зірок
Копія першого супутника

Попри все, торуючи шлях крізь терни, усі вони прямували своєю дорогою до зірок. І знамениті слова Засядка «Прийде пора – люди оселяться в інших світах! Я бачу це час…» вже не здаються такими й неймовірними, коли знаєш про підготовку першого пілотованого польоту на Марс.

Через терни до зірок
Мрійники-“літуни”
Через терни до зірок
Винахідник ранцевого парашута

Експозиція музею захопила учнів. Безумовно, є у великих містах багатші фонди, та й музеї, більші за обсягом, але для нашої милої невеликої Полтави існування такого музею – велика перемога. Його численні відвідувачі є чудовим доказом цього. Разом з нами на екскурсії були студенти з Індії, які із захопленням слухали цікаві розповіді працівників музею. Відвідував його двічі і перший космонавт незалежної України Леонід Каденюк, розповідав, як тоді, під час польоту з американцями, довів їм: справжній українець і на орбіті може зібрати врожай – і, на диво всім, виростив цибулю!

Через терни до зірок
Видатний конструктор ракетно-космічної техніки

Насамкінець наш молодий екскурсовод сказав дуже важливі слова: велич кожної держави визначається не кількістю і якістю зброї (почули б це «брати» росіяни!), а потужністю її інтелектуальної еліти. Золоті слова! Рада, що п’ятикласники їх почули! Тому наш патріотизм починається із сумлінного навчання в школі, бажання пізнавати свою минувшину, продовжити справу великих земляків, примножити прекрасне на землі й на небі, змінити наш світ на краще, навіть ідучи «через терни…» По-іншому патріотами не стають.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.