Конспект першого уроку в 6 класі
Мета: поглиблювати знання дітей про рідну державу, її історію; формувати національну свідомість школярів; розвивати пізнавальні інтереси учнів; виховувати любов до рідного краю, повагу до його історичного минулого і сучасного, шанобливе ставлення до символів держави.
Обладнання: презентація, олівці, контурні карти України, роздаткові матеріали, синьо-жовте серце на дошці.
Хід уроку:
Учитель:
Я закоханий палко, без міри
У небачену вроду твою.
Все, що в серці натхненне і щире,
Я тобі віддаю.
Ти дала мені радісну вдачу,
Кров гарячу пустила до жил.
Я без тебе нічого не значу,
Ніби птиця без крил.
Кожну хвилю у кожну днину
Гріє душу твоє ім’я,
Ненаглядна, горда, єдина,
Україно моя.
Я – українка, народилася в Полтаві, тут навчалася, працюю, будую своє життя. Моя мова – українська. Нею мислю, пишу, навчаю дітей, розмовляю в побуті. Вона відбиває мій погляд на життя, вона – мій світ. Можу з упевненістю сказати, що говорю українською з гордістю, бо це не просто мова моєї держави, це мова нації, народу, історія якого нараховує тисячоліття, народу, який пройшов стільки випробувань, народу, який, перебуваючи століттями в колоніальному ярмі, знайшов у собі сили вибороти собі волю. Вибороти, бо воля просто так нікому не дається.
Тепер ми повертаємося додому – в Європу, бо є найбільшою в ній країною, і саме в нас знаходиться її центр. А Європа має повірити нам. Як? Зрозуміти, що ми знаємо і пишаємося своєю історією, що не соромимося свого сьогодення, бо справді переживаємо складні часи, ми боремося, рухаємося, діємо. Почути наш справжній голос. Бо доки підмінятимемо рідну мову недолугою російською, суржиком, навіть в найпростішому, підписуючи й коментуючи пости в соцмережах, доти й будемо напівукраїнцями, залишаючись в душі малоросами, тобто людьми, які добровільно приймають на себе роль другого сорту. Бо ж свого не шануємо, а чужим захоплюємося. І це через 27 років незалежності, а Україна самостійною ще так довго ніколи не була! Хочу, аби ми змінилися!
Пісня «Я з України» (Віктор Винник і гурт «Мері»)
Учитель:
Як герой пісні презентує себе? «Я з України, це там, де…» що?
Відповідь: Хрещатик, це там, де Дніпро, згадує Донбас і Карпати, бо це наша земля із заходу на схід.
Сьогодні на уроці і ми спробуємо презентувати нашу країну так, щоб європейцям, у яких про нас є лише загальне уявлення, стало цікаво про нас прочитати чи до нас приїхати.
Працювати ми з вами будемо ось в такому тісному колі, парами, у які я зараз пропоную об’єднатися.
Учитель роздає учням смужечки із написаним словом. Вони повинні знайти свою усталену пару:
хліб-сіль, верба і калина, батько і мати, Дніпро-Славута, Біла Альтанка, Україна-мати, Свят-Вечір, колядки і щедрівки, козак Мамай, прапор-герб-гімн, ні пуху ні пера, жито й пшениця, сон-трава, чар-зілля.
- А тепер почнемо з невеликої розминки «Цікаві факти про Україну» У кожного на парті лежать інформаційні листки. На них цікаві факти про Україну. Я говорю одне з ключових слів, а учні, які мають стосовно цього перед собою інформацію, повинні швидко зорієнтуватися і її прочитати.
- Центр (На Україні, у містечку Рахів, в оточенні мальовничих Карпат, знаходиться географічний центр Європи) слайд
- 2. 105, 5 метра (Найглибша у світі станція метро «Арсенальна» знаходиться в Києві і сягає 105,5 м.) слайд
- 3. Найкоротша (Хрещатик – найкоротша центральна вулиця Європи. Її довжина усього 1225 м.) слайд
- Найдовший (Трембіта – найдовший музичний інструмент у світі) слайд
- 1/4 (В Україні зосереджено ¼-а світового запасу чорнозему) слайд
- 1814 рік (Перший рамковий вулик винайдено в Україні у 1814 р. Петром Прокоповичем. Україна в останні роки впевнено зберігає місце в трійці світових лідерів з виробництва меду) слайд
- Найстаріший (Найстарішим навчальним закладом Східної Європи вважається Києво-Могилянська академія (1615 р.) слайд
- 1200 (Пам’ятники Т.Г. Шевченку встановлено понад у 1200 містах світу і за кількістю поступаються лише Будді) слайд
- Київська Русь (Територією України пролягав один з найбільших історичних транспортних шляхів — «шлях із варяг у греки» — система річкових шляхів, що пов’язував північні землі Київської Русі з південними руськими землями та Балтійське море з Чорним) слайд
- Чотири (Через територію України проходять чотири з десяти європейських транспортних коридорів) слайд
- Демократичний (Одним з перших демократичних утворень у світі вважається Запорізька Січ — суспільно-політична та військово-адміністративна організація українського козацтва) слайд
- Різдво (Одна з найвідоміших у світі різдвяних пісень — це «Щедрик», народна пісня, записана українським композитором Миколою Леонтовичем. Світ знає її як Carol of the Bells або Ring Christmas Bells.)слайд
- 11% (В Україні найбільші в світі запаси марганцевої руди – 2.3 мільярда тон або близько 11% від всього світового запасу, марганцева руда необхідна для виробництва скла, кераміки, сталі для залізничних рейок та інших конструкцій) слайд
- Освіта (Населення України відноситься до найбільш освіченого. Кількість людей з вищою освітою на душу населення вища, ніж середньоєвропейський рівень. Україна займає 4 місце в світі за кількістю громадян з вищою освітою) слайд
Учитель: І це тільки початок тих див, якими наділена наша Україна
Діти читають вірші
- Буває, часом сліпну від краси.
Спинюсь, не тямлю, що воно за диво,–
оці степи, це небо, ці ліси,
усе так гарно, чисто, незрадливо,
усе як є – дорога, явори,
усе моє, все зветься – Україна.
- Любіть Україну, як сонце, любіть,
як вітер, і трави, і води…
В годину щасливу і в радості мить,
любіть у годину негоди.
Любіть Україну у сні й наяву,
вишневу свою Україну,
красу її, вічно живу і нову,
і мову її солов’їну.
- Я дитина українська,
Вкраїнського роду,
Українці — то є назва
Славного народу.
Україна — то край славний,
Аж по Чорне море,
Україна — то лан пишний,
І степи, і гори.
- І як мені України
Щиро не кохати?
Мене ненька по-вкраїнськи
Вчила розмовляти.
І як мені України
Щиро не любити?
Мене вчили по-вкраїнськи
Господа молити.
За свій рідний край і нарід
Я Господа молю:
Зішли, Боже, Україні
І щастя, і долю!
Учитель: Яка краса – наша Україна! Вона батьківщина безлічі прекрасних місць, облюбованих туристами всіх мастей. Яскраві міста, стародавні замки, приголомшлива сільська місцевість, різноманітність ландшафтів і привітне ставлення допомагають зробити це особливим місцем, незалежно від його проблем. Відсутність масового туризму надає Україні чарівності і справжності, яких часто не вистачає в інших місцях.
Давайте розглянемо 14 місць, які змусять будь-кого назавжди закохатись в нашу країну.
Кожна пара знайомить інших учнів зі своїм визначеним куточком України (демонструються слайди)
- Розташоване озеро Синевир на висоті 989 м над рівнем моря. Існує легенда, згідно якою мальовниче озеро утворилося від потоку сліз графської доньки Синь, на місце, де її коханого, простого верховинського пастуха Вира, було вбито камінною глибою за наказом підступного графа. Насправді ж Синевирське озеро утворилося у післяльодовиковий період, близько 10 тисяч років тому. Глибина озера – в середньому 8-10 м. Проте, місцями найбільші глибини Синевиру сягають 19-22 м. Це навіть більше, аніж в Азовському морі, найглибше місце якого – 14 м.
- Олешківські піски –другий за розмірами піщаний масив у Європі, розташований в Олешківському районі за 30 км на схід від міста Херсона, за Дніпром, та за 30 км від узбережжя Чорного моря. Влітку пісок нагрівається до 70 °C, і гарячі висхідні потоки, що йдуть від пісків, розганяють дощові хмари. Тому дощів тут менше, аніж у Херсоні.
- «Ластівчине гніздо»— пам’ятка архітектури та історії. Будова нагадує середньовічний лицарський замок. Ластівчине гніздо є своєрідною емблемою Південного берега Криму.
- Буцький каньйон — каньйон біля смт Буки Маньківського району Черкаської області, на річці Гірський Тікич.
Утворений у протерозойських гранітах, вік яких оцінюється у 2 мільярди роківКаньйон являє собою оригінальний скелястий берег з виступами сірого граніту, заввишки близько 30 метрів. Довжина каньйону бл. 2,5 км, ширина — 80 м. Його ще називають «Маленькою Швейцарією».
- Долина нарцисів – унікальний природний об’єкт, який не можна побачити більше ніде у світі. Щороку сюди з’їжджаються тисячі туристів з України та закордону. Щоб побачити диво цвітіння дуже красивої рідкісної квітки, занесеної до Червоної книги. Трапляється ця подія щороку і триває приблизно з кінця квітня до середини травня. Важливо не пропустити саме той час, коли квіти буяють у всій своїй красі.
- Горішні Плавні – місто з найчистішим в Україні повітрям. Лежить у південно-західній частині Полтавської області, на лівому березі Кам’янського водосховища, утвореного на Дніпрі. Русло водосховища у районі міста сильно порізане, що сприяло виникненню безлічі лиманів та невеликих островів. Місто з трьох боків оточене річками Псел і Дніпро, а також водами затоки Барбара. Крім цього, до нього примикають відстійники великих розмірів, аж до 12 км. Місто розташоване в місці багатих покладів металу.
- Хотинська фортеця – фортеця XIII–XVIII століть у місті Хотині на Дністрі, що у Чернівецькій області, Україна. Сьогодні «Хотинська фортеця» є Державним історико-архітектурним заповідником. Вважається одним з семи чудес України.
- Кам’янець-Подільська фортеця – фортеця у місті Кам’янець-Подільський (Хмельницької області України). Відома з XIV століття як частина оборонної системи міста Кам’янець, Є складовою частиною Національного історико-архітектурного заповідника «Кам’янець», що належить до «Семи чудес України». Острів, на якому знаходиться фортеця, оточений каньйоном. По каньйону протікає річка Смотрич, яка своєю течією утворює петлю — обтікає навкруги високої гори і, не доходячи до свого річища на кілька метрів, повертає і тече далі.
- Джарилга́ч – найбільший острів України та Чорного моря. Вся територія острова та частина прилеглої акваторії входить у Національний природний парк «Джарилгацький». Близько 7 км Джарилгацької затоки відділяють острів від міста Скадовськ, що знаходиться на протилежному березі. Загальна протяжність острова із заходу на схід становить близько 42 км.
- Говерла – найвища вершина Українських Карпат і найвища точка України, висота якої складає 2061 м над рівнем моря. Розміщена в гірському масиві Чорногора, на межі Яремчанської міськради Івано–Франківської області та Рахівського району Закарпатської області за 17 кілометрів від кордону з Румунією. До 18–ї річниці проголошення Акту про державний суверенітет України на вершині гори було встановлено великий металевий хрест, скульптурний монумент з українським тризубом.
- Вилкове – це останній населений пункт на берегах Дунаю перед його впадінням в Чорне море. Це місто також відоме під назвою «Українська Венеція» завдяки численним каналам (місцеві жителі називають їх єриками), проритим вздовж вулиць. Тому човен тут є звичнішим засобом пересування, ніж автомобіль.
- Національний дендрологічний парк «Софіївка» – це місце відпочинку, об’єкт природо-заповідного фонду та історико-культурної спадщини України. Щорічно його відвідують близько 150 тисяч людей. «Софіївка» є пам’яткою краєвидного типу світового садово-паркового мистецтва кінця XVIII — першої половини XIX століть. Тут росте понад 2000 видів дерев і кущів. Парк розташований у північній частині міста Умань Черкаської області.
- Арбатська Стрілка – піщана коса-півострів у західній частині Азовського моря, в АР Крим і Херсонській області, що відділяє Сиваш від Азовського моря. Довжина Арабатської стрілки — 115 км, ширина від 270 м до 7,5 км. Під час анексії Криму Росією 5 березня 2014 р. російські війська вторглися на територію Арабатської стрілки. Після чого південна частина стрілки була окупована та приєднана до Росії як частина сформованого суб’єкта — Республіки Крим.
- Асканія Нова – державний заповідник, заснований в 1898 році Фрідріхом Фальц-Фейном. Розташований біля смт Асканія-Нова Чаплинського району Херсонської області. Заповідник утримує близько 800 різновидів диких копитних та гібридних форм свиней, оленів, коней Пржевальського, бізонів, антилоп, баранів, биків, верблюдів, лам, віслюків куланів, шотландських поні. У різні пори року сюди прилітає понад 270 видів птахів.
Відеоролик «Україна»
Учитель: А зараз я пропоную вам впізнати найвідоміші українські міста (демонструються слайди із зображенням Вінниці, Дніпра, Запоріжжя, Києва, Львова, Одеси, Полтави, Ужгорода, Харкова і Чернівців) і відмітити їх на контурних картах, які лежать перед вами. Підказка буде на слайді. Хто впорається швидше за всіх, отримає приз.
На слайді карта України з усіма позначками.
Демонструється слайд. Діти шукають і відмічають на контурній карті України
Визначення переможців і роздача призів
Учитель: Діти, погодьтесь, що ніколи не була б такою красивою наша країна, аби в ній не жили такі красиві, розумні, працьовиті люди, що оберігають, примножують і створюють неповторний світ української землі. Серед них багато тих, які залишили яскравий слід в історії або в наш час досягли успіху в різних сферах життя. Давайте познайомимося з деякими з них. Я свідомо хочу запропонувати вам не дуже знайомі, а то й зовсім не знайомі прізвища. Але, повірте, кожен, про кого ми скажемо, вартий нашої з вами уваги й поваги.
З’являються слайди. Ті учні, які впізнають особистість, отримують приз. А далі кожна група, яка готувала розповідь про цю людину, коротко коментує, чим визначною є ця постать в історії України
1) Ігор Сікорський, який реалізував ідею Леонардо да Вінчі й сконструював гелікоптер;
2) Катерина Білокур – українську художницю-самоучку вважають однією з найяскравіших світових представниць наївного мистецтва. Її світлі картини — Білокур малювала здебільшого квіти — приховують за собою роки безуспішних спроб стати професійною художницею. До жодного з профільних навчальних закладів дівчину не взяли через відсутність початкової освіти — дочка селян з полтавського села Богданівка, Білокур не закінчила навіть школу;
3) Пилип Орлик після смерті Хмельницького створив документ Договори і постанови, який називають першою українською Конституцією;
4) Іван Котляревський написав «Енеїду» — перший твір, написаний полтавським діалектом, що став основою для формування української літературної мови;
5) Іван Пулюй винайшов пристрій для медичних досліджень за допомогою рентгенівського випромінювання. Разом з Пантелеймоном Кулішем та Іваном Нечуєм-Левицьким переклав з давньогрецької мови на українську Євангеліє;
6) Владислав Городецький – знаменитий архітектор, що побудував для Києва будівлі, які зробили місто неповторним. Серед його творів — Національний банк, Художній музей, костел Святого Миколая, Будинок з химерами та інші будови, які сьогодні стали найбільш яскравими пам’ятками Києва в області архітектури;
7) Сергій Корольов. Будувати ракети і літати на них, пробитися до зірок — ці завдання Сергій Корольов називав “усім сенсом” свого життя. Зумівши їх розв’язати, він назавжди змінив історію планети. Конструкторському таланту Корольова людство зобов’язане епохальними подіями. Серед них — запуск першого штучного супутника Землі, перший політ людини в космос, перший вихід у відкритий космос;
8) Микола Амосов прожив у Києві півстоліття, зумівши не тільки закласти фундамент вітчизняної серцево-судинної хірургії, але й вивести її досягнення на світовий рівень. Віртуозний хірург, який удосконалив свій дар ще в роки Другої світової війни (в невеликому польовому госпіталі він провів понад 4 тис. операцій, в Україні Амосов здійснив одразу кілька медичних революцій;
9) Саме В’ячеслав Чорновіл був одним з головних ініціаторів прийняття Декларації про державний суверенітет, а потім — Акта проголошення незалежності. За те, щоб ці два документи стали реальними, Чорновіл віддав 17 років свого життя, які провів у в’язницях, таборах та засланнях;
10) Валерій Лобановський вписав в історію вітчизняного футболу його головні здобутки. Легендарний тренер київського «Динамо». У 2013 році Лобановський увійшов у десяток найкращих тренерів в історії футболу за версією авторитетного профільного видання World Soccer;
11) Платон Симиренко за своє коротке життя — лише 42 роки —зумів здійснити науково-технічну революцію всеукраїнського масштабу. Зробивши ставку на цукрову промисловість, молодий підприємець збудував перший у Російській імперії паровий завод, обладнаний новітніми технологіями. Розвиваючи свою справу, Симиренко побудував і перші в Україні пароплави, відкривши експортні шляхи українському цукру. Саме за гроші Симиренка було видано перший «Кобзар» Тараса Шевченка;
12) Ілля Мечников видатний вчений-біолог, який народився в Харківській губернії. За своє головне відкриття – фагоцитоз, процес поглинання клітиною чужорідних об’єктів, завдяки якому формується імунітет, отримав Нобелівську премію. Коли в 1887-му Мечников вирішив покинути Росію, в Європі перед ним були відчинені всі двері: до кінця життя учений працював у паризькому Інституті Луї Пастера;
13) Соломія Крушельницька. Її голосу аплодували найкращі концертні зали світу і кілька континентів: у розквіті своєї слави українка Соломія Крушельницька підкорила оперні театри всієї Західної Європи, Польщі, Росії і навіть екзотичних Єгипту, Чилі та Аргентини;
14) Василь Сліпак великий син України, оперний співак зі світовим іменем і боєць АТО, який пішов кулеметником на передову і загинув від ворожої кулі.
Учитель: Василь Сліпак – один із тих, кому ми завдячуємо мирним небом над нашою головою, можливістю спокійно жити. Він наш герой як і багато тих, хто поклали життя на східних кордонах України і зараз захищають нас від російсько-окупаційних військ. Слава героям!
Відео гурту ТІК «Я люблю Україну»
Учитель: Незважаючи на війну на сході України, економічні труднощі, приниження з боку російського агресора, який нашу країну не хоче визнавати самодостатньою, Україна не пасе задніх. Справді, ми багато в чому відстаємо, але наша молодь дуже швидко реагує на глобальні світові зміни. Тому, поєднуючи старі традиції і невтримну молодість за 27 років Україна здійснила ряд передових відкриттів і розробок.
Думаю, вам цікаво буде почути, що:
- HeartIn — Український підприємець Олексій Виноградов та його партнер кардіолог і дослідник Дмитро Федьків вже понад п’ять років працюють над технологією мобільної кардіографії. Вони створили «розумну футболку», яка робить електрокардіограму в реальному часі. У парі з мобільним додатком вона більш ефективно дозволяє займатися спортом і відстежувати аномалії в роботі серця.
- UniExo – ідея створення роботизованого скелету, який поверне радість руху людям з обмеженими можливостями, прийшла Антонові Головаченку, коли в його бабусі виникли проблеми з рукою. Нині винахіднику 22, і його розробка вже перемогла на престижному конкурсі в Кремнієвій долині. Проект не просто став кращим у престижному міжнародному конкурсі Silicon Valley Robotics, а випередив суперників з велетенським відривом. Під час голосування він набрав понад 90% голосі — такого історія конкурсу не пригадує.
- За останній рік український літак «Мрія» став одним із найпопулярніших запитів в Інтернеті. Кожен політ супергіганта викликав неймовірний ажіотаж в усіх країнах світу, як то Австралія, Чилі чи Бразилія. І недарма! В листопаді 2016 року АН-225 «Мрія» встановив новий рекорд. З Бразилії в Чилі Ан-225 успішно перевіз електротурбіну у спеціальній конструкції – загальна вага склала 182 тонни. Це рекордний вантаж для континенту.
Відеоролик «Приземлення нашого супергіганта»
- У 29 років зробити наукове відкриття? Ольга Броварець доводить, що в Україні це можливо. Рік тому вона стала наймолодшим доктором фізико-математичних наук. Ця новина стала справжньою сенсацією, як і результати досліджень, які Ольга проводить разом зі своїм науковим керівником – професором Дмитром Говоруном. Наймолодшій в Україні доктору наук, старшому науковому співробітнику в Інституті молекулярної біології та генетики в Києві Ользі Броварець пророкують Нобелівську премію. Про неї пишуть найвідоміші наукові журнали світу. А найсильніші європейські країни запрошують до себе на будь-яких умовах. Але вона лишається вдома. Відкриття Ольги Броварець дає надію на цілковите одужання від раку та багатьох інших хвороб, до яких призводять мутації.
- у сфері музики нас теж визнають: гурт ONUKA лишається одним із найпопулярніших українських гуртів. Після участі у фіналі Євробачення-2017 у Києві за добу після ефіру міні-альбом Vidlik очолив електронні чарти iTunes у Британії, Німеччині, Польщі, Нідерландах, Данії та Швеції, а також зайняв другу позицію в Бельгії, став третім у Франції і Швейцарії та четвертим в Австралії!
Кліп гурту ONUKA на пісню Vidlik
Учитель: ось такі ми сучасні, цікаві, автентичні. Нам є що про себе розповісти, чим пишатися, куди мандрувати. Але нам є що виправляти. Є що змінювати. Є чого позбуватися: насамперед корупції, безвідповідальності, байдужості. Вірю, ми зможемо. У майбутнє йде чудове покоління українських дітей, серед яких і ви, мої учні. На дошці прикріплене велике синьо-жовте серце, яке символізує любов до України. Заповніть його своїми іменами і мріями.
Діти прикріплюють на серце папірці зі своїми іменами і прізвищами, хто готовий може написати свою мрію, пов’язану з майбутнім
Учитель: Дякую всім вам за увагу і роботу, за інтерес у ваших очах. Щасти в новому навчальному році. Крокуймо вперед разом з Україною!
Чудова розробка уроку!))))
Дякую!!!