«Ллються коси, як ранкові роси»
(виховнийзахід для 9-х класів)
Мета: ближче ознайомити учнів із символікою дівочої коси як ознакою дівочої краси, честі, духовного здоров’я; прищеплювати пошану до народних звичаїв та традицій, що є невід’ємною частиною буття сучасного покоління; розвивати естет етичні смаки, акторські, декламаторські здібності, навички вільного спілкування; виховувати турботу про власне здоров’я, свою майбутню долю, почуття національної гідності.
Обладнання: мультимедійна презентація «Коса-дівоча краса», декорації (польові квіти, верба, соловейко, вишнева гілка, небо, церква, сонце, стрічки, птахи у небі; відеоролики «Обряд розплітання коси», уривок із мультфільму «Василиса Микулишна», відеомайстер-клас з плетіння коси, фонозаписи пісень «Чому розплетена коса», «Розпустили кучері дівчата», «Дівчинка русява», «Час рікою пливе».
Хід заходу:
Звучить ніжна українська мелодія
За кулісами:
Ллються коси, як ранкові роси,
В ланцюгах сріблястих, золотих.
Що є краще за дівочі коси
І троянди, вплетені у них?
Звучить мелодія
Вступне слово вчителя
Як я скучила за вами, коси,
Чом вас, коси, ніхто не носить?
Ще ж від полюса і до полюса
Вас в віках прославляли віками,
Русі коси до самого пояса,
Коси, викладені вінками.
Ще ж досі народ мій носить
Спогад лоскітний і щемливий.
Коси, коси, чом вас зараз
Ніхто не носить?
Чи дівчатам немає часу,
А чи вже заплітати ліньки?
Ви ж одвіку були окрасою
Скільки суму в житті розважили,
Скільки болю вам завдавали!
Вас на золото щедро важили,
Як невільними продавали.
Шанували вас чорними, сивими,
Розпинали вас на охресті,
Недарма ж ви служили символом
І незайманості, і честі.
Коси, коси, чом вас зараз
Ніхто не носить?
Ви вже здогадалися, що сьогодні ми говоритимемо про дівочі коси, які здавна вважалися символом зовнішньої і внутрішньої краси, показником охайності, турботи про власне здоров’я, а також надприродного зв’язку із Всесвітом. Ми говоритимемо і про красу дівочої коси, і про дівочу красу взагалі, про моральну гідність, народні традиції, які треба берегти і збагачувати. На жаль, дівочі коси для сучасних красунь скоріше виняток, ніж правило.
Ось ми і вирішили влаштувати свято коси, як, сподіваємось, відіграє певну позитивну роль у житті наших дівчат. Хочемо, аби вони усвідомити, наскільки важливою є турбота про власне волосся, як це впливає не лише на нашу зовнішню привабливість, а й загальне самопочуття, навіть на подальшу долю.
Звучить мелодія
1 ВедучийВолосся. Воно — симфонiя. Шовкове, неслухняне, золоте, кольору спілих каштанiв. Скiльки поетичних слiв присвячено волоссю! А задумувалися ви над тим, для чого воно потрiбне?
1 Ведуча. Волосся дане нам не просто для краси. Як стверджують ученi, волосся — зв’язок iз космосом, воно не тільки накопичує енергiю, а й зберігає iнформацiю.
1 Ведучий. Існує легенда, що до грiхопадiння навколо голови людини був нiмб, а волосся не було. Говорять, що голова пралюдини була покрита чимось схожим на пушок, який ми бачимо на головi новонародженого малюка. Коли людина впала в грiх, то проміння космічної енергiї навколо голови потяжчали i перетворилися у волосся. Волосся є ланцюжком мiж людиною i небом до того часу, поки вона знову не пiднiметься на свiй небесний рiвень розвитку.
1 Ведучий. Кожен народ по-рiзному ставився до волосся. Наприклад, тібетські мудрецi не стриглися i не голилися, а заплiтали косу. Довге волосся вважалося натхненням для творчостi. Сила біблійного героя Самсона також була у волоссi, це говорило про те, що волосся несе в собі фізичні властивостi. Коханий брав пасмо волосся нареченої, вирушаючи в далеку дорогу, i вiдчував, що незримий контакт дійсно iснує. А в Київськiй Русi за вирваний жмут волосся накладали великий штраф — бiльший, анiж за покалiчену ногу.
1 Ведуча. В укранцiв особливо шанобливе ставлення до волосся, коси. З давнiх-давен коса була символом дівочої честi, працьовитостi. охайностi. З дiвочою косою пов’язано багато легенд, переказiв, пiсень, влучних прислiв’їв:
«Дiвчина з косою, як трава з росою»
1 Ведучий«Нема коси — нема краси»
1 Ведуча. «Дiвчина без коси, кiнь без гриви»
1 Ведучий «Де дiвка з косою, там хлопцi юрбою»
1 Ведуча. «Коса — дiвоча краса»
Дівчата співають «Розпустили кучері дівчата»
2 Ведуча Наші предки і ми живемо на землі, що пахне медом, а води річок схожі на пахуче молоко.
2 ведучий Прекрасний наш люд в любові до отчої землі, величний у бою за рідну неньку. А який він прекрасний в праці та радості своїми звичаями й обрядами.
2 Ведуча Заплітання коси – один із найкращих звичаїв в Україні.
2 Ведучий наша земля завжди славилася шанобливим ставленням до волосся, до коси.
2 Ведуча СЛАЙД На перший погляд коса – проста та невибаглива зачіска, бо не вимагає багато часу для її створення. Заплела –і пішла. Але ви повинні знати, що українки плели коси не тільки через їх практичність.
2 Ведучий Волосся дане нам не просто для краси. На думку вчених, волосся не тільки накопичує енергію, а й зберігає інформацію. Волосся – джерело нашої космічної сили, а тому все, що з нами відбувається, змінює русло невидимої ріки, яка омиває нас своїми біоенергетичними хвилями, тому будь-яка дія на волосся може не лише змінити наш зовнішній вигляд, але і все наше життя.
2 Ведуча Коса розташовується вздовж хребта, і вважалося, що всі світлі Bceленські сили через волосся переходять в хребет и наповнюють тіло, Душу й Дух дівчини особливою життєвою силою, готуючи її до майбутньої священної місії – материнства.
2 Ведучий Волосся дане не просто для краси. Воно – своєрідні природні антени нашого організму, які проводять невидиму живильну силу простору до тіла. Наше волосся — носій зв’язку з вищим світом.
2 Ведуча З давніх-давен коса служила дівчатам для накопичення життєвої сили, необхідної для здоров’я і духовного розвитку.
Дівчина читає вірш
Я збирала трави росяні в саду,
Мальви, чорнобривці, м’яту запашну.
А у полі серед жита я збирала мак.
Гарна квітка, що казати, знає з нас усяк.
Розплела я коси, розчесала їх.
Вранці мила росами з квітів польових.
Полоскала м’ятою і любистком їх,
Щоб були ошатними,
Щоб любили хлопці всі.
Звучить пісня «Ой не ріж косу»
3 Ведуча Споконвіків дівоча коса була своєрідною візиткою охайності. Як стежить юнка за своїм власним волоссям, такою, вважалося, в майбутньому буде господиня –чепурною, працьовитою або ж неохайною чи лінькуватою.
3 ВедучийТому матері з особливою наполегливістю намагалися з раннього віку привчити дитину до охайності, щоб знала традиційні закони моралі. «Яка коса – така й краса», «Подивися на косу, а подумай про господиню», – говорили в народі.
3 Ведуча Здавна вУкраїні існував непорушний звичай: умившись вранці, дівчина мусила перш за все розчесати та заплести косу. Якщо ж вона сідала до столу або бралася до роботи з нерозчесаним волоссям, то про неї казали люди: «У неї на голові сорока гніздо вила» або «У неї в космах сім чортів кублилося» чи ще «Не вари борщу, поки не заплетеш косу».
3 Ведучий Тому дівчат змалку привчали доглядати за волоссям, щоб воно росло швидше і було красивим. А для цього існувало безліч рецептів: чим мити, чим зміцнювати волосся, чим полоскати, щоб воно мало приємний запах.
Дівчата, піднімаючись із місць, дають корисні поради
1 дівчинка. Довге волосся миють рідше, ніж коротке — раз на 10 днів помірно теплою перевареною водою.
2 дівчинка. Для миття тонкого і сухого волосся замість мила використовують яєчний жовток.
3 дівчинка. Дуже корисно полоскати волосся відваром із суміші сухих трав: м’яти, ромашки, шавлії, любистку, звіробою
4 дівчинка. Східні жінки перед тим, як мити волосся, втирали в голову кисле молоко, а на Русі — кислий квас.
5 дівчинка. Якщо коротке волосся — розчісують від коренів до кінців, довге — навпаки, починають з кінців пасма, і поступово, не смикаючи, піднімаються до коренів.
6 дівчинка. Гребінці раз на тиждень обов’язково миють із милом.
7 дівчинка. Щоб волосся надмірно не випадало, візьміть рівні частини шишок хмелю, волошки, кореня лопуха, любистку, деревію, софори японської, залийте окропом на 2 години, а потім втирайте густий відвар у корені волосся.
8 дівчинка. Росту волосся сприяє настій кореня лопуха, який втирають у шкіру.
9 дівчинка. Відвар з кропиви має мінеральні солі, дубильні речовини, глюкозу, органічні кислоти, вітаміни, а тому також зміцнює корені волосся.
Хлопець читає вірш
Ростіть дівчата чепурненькі,
Україночки миленькі.
Хай чисті роси миють ваші личка,
А русі коси – джерельна водичка.
Нехай волосся пахне м’ятою і чебрецем.
А ще запам’ятайте правило оце:
Щоб коса була густа і пишна,
Мийте в барвінку, а також у вишні.
Блискучою косу зробить звіробій,
Лушпиння із цибулі, ромашка і шавлій.
А щоб була вона міцна й красива,
Допоможе хай кропива.
А щоб були ви, як Вкраїна мила,
Нехай матусенька вам щира
На голову віночок вам кладе
І доля щаслива вас не обійде.
4 Ведуча Дівчатка після річного віку косу вже не обрізали, і матері ретельно стежили за ним – щоденно розчісували, змивали в пахучих травах, прикрашали стрічками.
4 Ведучий Заплітали дівчинці косичку вперше також у визначений час. Коли їй виповнювалось 5 років. Святкове заплітання коси здійснювала хрещена мати, коли дівчинка йшла до першого причастя.
Інсценізація «Перше заплітання коси»
Хрещена з похресницею підходить до батьків дівчинки:
Хрещена
Благословіть, батьку і мати, коси заплітати,
Коси заплітати, у стрічки вбирати.
Щоб виросли довгі, густі та красиві
І раніше своїх годочків не стали би сиві
Батько і мати
Благословляємо!
Хрещена
Благослови і ти, Боже, бажання батьків у добрий час заплітати та у свїй час розплітати дівочу косу.
Дівчинка з розпущеним волоссям сидить на стільці, хрещена плете їй косу
Хрещена
Я зв’язую все волосся на тобі, аби трималося з чотирьох боків, щоб парубки в’язалися з усіх боків.
Мати
Підростала доня. Виростали коси. Мила мама донечці коси, не забувала: світлі – ромашкою, щоб сонечком світилися і медом пахли; шавлією і м’ятою; темні, щоб пахли загадково і звабно, любистком, щоб хлопців чарувати:
Ой не ріж, доню, косу, бо хорошая.
Не губи красу – дуже прошу я
Люблю тебе таку –
В косах стрічку голубу
5 ведуча Правду говорять у народі «Косу збережеш, щастя знайдеш». Щоденні, традиційні зачіски по всій Україні були найрізноманітнішими. Як правило, малих дівчаток заплітали в чотири коси, а старших — у дві. У святкові дні волосся заплітали в одну чи дві коси, що вільно спадали на плечі із вплетеними святковими стрічками. Чим дорослішою ставала дівчина, тим ретельніше вона доглядала своє волосся.А зараз пропонуємо переглянути відеомайстер-клас з плетіння коси
Перегляд відеоролика
5 ведучаПогодьтесь, дівчина-українка завжди асоціюється з довгою косою. Погляньте ось на ці зображення. Спробуйте відчути настрій кожної зображеної дівчини.
Перегляд СЛАЙДІВ
5 ВедучийСкажіть, що об’єднує зображення всіх цих жінок? Вони розуміють, які вони прекрасні. І невід’ємним елементом цього розуміння є краса їхнього волосся, ніжно заплетеного в коси.
5 Ведуча Мабуть, тому і відомі українські жінки, що залишили слід в історії України, і наші сучасниці, зірки шоу-бізнесу, політики, розуміючи силу й красу коси, носили й носять саме цю зачіску. Ось доказ.
Перегляд СЛАЙДІВ
3 Ведуча А чи знаєте ви, що означала коса, чому її заплітали лише дівчата? Давня людина життя своє поділила на чотири цикли – зима, весна, літо, осінь. І так само був річний цикл сонця. І весняні хороводи імітували цей рух. Така була форма хороводу „Кривий танець”. Таким самим рухом плели вінки і таким самим рухом заплітали косу. Це означало безкінечність людського життя, життя природи й сонця. Тому й співали:”Ми кривого танцю йдемо, кінця йому не знайдемо!”
3 Ведучий Але чому ж коса запліталася із трьох частин? Ми вже знаємо два елементи: життя природи й сонця. Третій символ коси – символ шлюбу. І тому триєдиний символ – символ сонця, урожайності і шлюбу. Так само вінок, танець. Носили косу й вінок тільки дівчата, бо після шлюбу вони втрачали свій зміст. Отже, коса й вінок стали символом дівоцтва. Жінки не мали права заплітати коси, водити хороводи, носити вінок. Дівчина, яка втрачала честь, не мала права носити косу й вінок. На весіллі розплітали косу й відрізували тим, що втратили честь.
Звучить пісня «Ой у вишневому саду»
Відео «Обряд розплітання коси»
6 Ведуча Та як би мама не тішила-пестила доньчину косу, наставав час самостійному вирішенню долі дівочої окраси. Заховавшись у куточок, приткнувшись до прихиленого люстерка, рішуче відпанахувала шовкові пасма дорогоцінних дівочих кіс. І тоді неживим тілом спадало на підставлений паперовий аркуш купане в любистку-м’яті, сушене на трепетних плечах, куйовджене на вітрі, висвітлене на сонячному промені волосся. Одтинали його, наче живе тіло.
6 Ведучий А, можливо, цього вимагали якісь особливі обставини. І тоді дівчина жертвувала своєю красою заради того, хто для неї найдорожчий у світі.
Уривок з мультфільму «Василиса Микулишна»
1 Ведучий Змінилося життя, і зараз нечасто можна зустріти дівчину з довгою косою. Мода на косу то з’являється, то зникає. Дуже жаль, що зникла первісна суть цього символу – скромність і цнотливість дівчини. І це не старомодництво. Адже, нехай і рідко, але коли пройде дівчина з гарною косою, ми не оминемо її увагою, поглянемо їй услід, мимоволі призупинимося й подумки по-доброму позаздримо.
1 ведуча Бо, що б не казали і хоч як не переконували про старомодність коси, а все-таки в довгій дівочій косі є своя правда, щось ніжне і близьке, щемливе і священне.
Дівчина читає вірш
Народ нам мудрість передав свою,
Що диха в звичаях, обрядах і повір’ях:
«Ой, ти не ріж косу!» – благають матері
Доньок в калинових сузір’ях.
Хлопець читає вірш
Тож пам’ятайте рідний оберіг.
Без пам’яті нема народу.
Примножуйте все те, що Бог для нас зберіг.
Народна мудрість – берегиня роду.
Учитель: Сьогодні ми зробили спробу повернути до життя ще один звичай – шанування дівочої коси. І хочеться вірити, що він оживе, наповниться новим змістом і передається новим поколінням.
Запис пісні Русі “Дівчинка русява”
Дуже гарний виховний захід,змістовний.Дякую, що є такий гарний методичний матеріал. Шкода,що немає тут презентаціі,яку використовували!
Приємно, що матеріал став для вас корисним. Намагатимусь і далі друкувати лише якісні розробки