«Ллються коси, як ранкові роси». Сценарій виховного заходу

«Ллються коси, як ранкові роси»
(виховнийзахід для 9-х класів)

Мета: ближче ознайомити учнів із символікою дівочої коси як ознакою дівочої краси, честі, духовного здоров’я; прищеплювати пошану до народних звичаїв та традицій, що є невід’ємною частиною буття сучасного покоління; розвивати естет етичні смаки, акторські, декламаторські здібності, навички вільного спілкування; виховувати турботу про власне здоров’я, свою майбутню долю, почуття національної гідності.

Обладнання: мультимедійна презентація «Коса-дівоча краса», декорації (польові квіти, верба, соловейко, вишнева гілка, небо, церква, сонце, стрічки, птахи у небі; відеоролики «Обряд розплітання коси», уривок із мультфільму «Василиса Микулишна», відеомайстер-клас з плетіння коси, фонозаписи пісень «Чому розплетена коса», «Розпустили кучері дівчата», «Дівчинка русява», «Час рікою пливе».

Хід заходу:

Звучить ніжна українська мелодія

 

За кулісами:

Ллються коси, як ранкові роси,

В ланцюгах сріблястих, золотих.

Що є краще за дівочі коси

І троянди, вплетені у них?

Звучить мелодія

Вступне слово вчителя

Як я скучила за вами, коси,
Чом вас, коси, ніхто не носить?
Ще ж від полюса і до полюса
Вас в віках прославляли віками,
Русі коси до самого пояса,
Коси, викладені вінками.
Ще ж досі народ мій носить
Спогад лоскітний і щемливий.
Коси, коси, чом вас зараз
Ніхто не носить?
Чи дівчатам немає часу,
А чи вже заплітати ліньки?
Ви ж одвіку були окрасою
Скільки суму в житті розважили,
Скільки болю вам завдавали!
Вас на золото щедро важили,
Як невільними продавали.
Шанували вас  чорними, сивими,
Розпинали вас на охресті,
Недарма ж ви служили символом
І незайманості, і честі.
Коси, коси, чом вас зараз
Ніхто не носить?

«Ллються коси, як ранкові роси». Сценарій виховного заходу
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ви вже здогадалися, що сьогодні ми говоритимемо про дівочі коси, які здавна вважалися символом зовнішньої і внутрішньої краси, показником охайності, турботи про власне здоров’я, а також надприродного зв’язку із Всесвітом. Ми говоритимемо і про красу дівочої коси, і про дівочу красу взагалі, про моральну гідність, народні традиції, які треба берегти і збагачувати. На жаль, дівочі коси для сучасних красунь скоріше виняток, ніж правило.

Ось ми і вирішили влаштувати свято коси, як, сподіваємось, відіграє певну позитивну роль у житті наших дівчат. Хочемо, аби вони усвідомити, наскільки важливою є турбота про власне волосся, як це впливає не лише на нашу зовнішню привабливість, а й загальне самопочуття, навіть на подальшу долю.

Звучить мелодія

1 ВедучийВолосся. Воно — симфонiя. Шовкове, неслухняне, золоте, кольору спілих каштанiв. Скiльки поетичних слiв присвячено волоссю! А задумувалися ви над тим, для чого воно потрiбне?

1 Ведуча. Волосся дане нам не просто для краси. Як стверджують ученi, волосся — зв’язок iз космосом, воно не тільки накопичує енергiю, а й зберігає iнформацiю. 

1 Ведучий. Існує легенда, що до грiхопадiння навколо голови людини був нiмб, а волосся не було. Говорять, що голова пралюдини була покрита чимось схожим на пушок, який ми бачимо на головi новонародженого малюка. Коли людина впала в грiх, то проміння космічної енергiї навколо голови потяжчали i перетворилися у волосся. Волосся є ланцюжком мiж людиною i небом до того часу, поки вона знову не пiднiметься на свiй небесний рiвень розвитку.

1 Ведучий. Кожен народ по-рiзному ставився до волосся. Наприклад, тібетські мудрецi не стриглися i не голилися, а заплiтали косу. Довге волосся вважалося натхненням для творчостi. Сила біблійного героя Самсона також була у волоссi, це говорило про те, що волосся несе в собі фізичні властивостi. Коханий брав пасмо волосся нареченої, вирушаючи в далеку дорогу, i вiдчував, що незримий контакт дійсно iснує. А в Київськiй Русi за вирваний жмут волосся накладали великий штраф — бiльший, анiж за покалiчену ногу.

1 Ведуча. В укранцiв особливо шанобливе ставлення до волосся, коси. З давнiх-давен коса була символом дівочої честi, працьовитостi. охайностi. З дiвочою косою пов’язано багато легенд, переказiв, пiсень, влучних прислiв’їв:

«Дiвчина з косою, як трава з росою»

1 Ведучий«Нема коси — нема краси»

1 Ведуча. «Дiвчина без коси, кiнь без гриви»

1 Ведучий  «Де дiвка з косою, там хлопцi юрбою»

1 Ведуча.   «Коса — дiвоча краса»

Дівчата співають «Розпустили кучері дівчата»

2 Ведуча   Наші предки і ми живемо на землі, що пахне медом, а води річок схожі на пахуче молоко.

2 ведучий   Прекрасний наш люд в любові до отчої землі, величний у бою за рідну неньку. А який він прекрасний в праці та радості своїми звичаями й обрядами.

2 Ведуча   Заплітання коси – один із найкращих звичаїв в Україні.

2 Ведучий   наша земля завжди славилася шанобливим ставленням до волосся, до коси.

2 Ведуча СЛАЙД  На перший погляд коса – проста та невибаглива зачіска, бо не вимагає багато часу для її створення. Заплела –і пішла. Але ви повинні знати, що українки плели коси не тільки через їх практичність.

2 Ведучий   Волосся дане нам не просто для краси. На думку вчених, волосся не тільки накопичує енергію, а й зберігає інформацію. Волосся – джерело нашої космічної сили, а тому все, що з нами відбувається, змінює русло невидимої ріки, яка омиває нас своїми біоенергетичними хвилями, тому будь-яка дія на волосся може не лише змінити наш зовнішній вигляд, але і все наше життя.

2 Ведуча Коса розташовується вздовж хребта, і вважалося, що всі світлі Bceленські сили через волосся переходять в хребет и наповнюють тіло, Душу й Дух дівчини особливою життєвою силою, готуючи її до майбутньої священної місії – материнства.

2 Ведучий Волосся дане не просто для краси. Воно – своєрідні природні антени нашого організму, які проводять невидиму живильну силу простору до тіла. Наше волосся — носій зв’язку з вищим світом.

2 Ведуча   З давніх-давен коса служила дівчатам для накопичення життєвої сили, необхідної для здоров’я і духовного розвитку.

Дівчина читає вірш

Я збирала трави росяні в саду,

Мальви, чорнобривці, м’яту запашну.

А у полі серед жита я збирала мак.

Гарна квітка, що казати, знає з нас усяк.

Розплела я коси, розчесала їх.

Вранці мила росами з квітів польових.

Полоскала м’ятою і любистком їх,

Щоб були ошатними,

Щоб любили хлопці всі.

Звучить пісня «Ой не ріж косу»

3 Ведуча  Споконвіків дівоча коса була своєрідною візиткою охайності. Як стежить юнка за своїм власним волоссям, такою, вважалося, в майбутньому буде господиня –чепурною, працьовитою або ж неохайною чи лінькуватою.

3 ВедучийТому матері з особливою наполегливістю намагалися з раннього віку привчити дитину до охайності, щоб знала традиційні закони моралі. «Яка коса – така й краса», «Подивися на косу, а подумай про господиню», – говорили в народі.

3 Ведуча  Здавна вУкраїні існував непорушний звичай: умившись вранці, дівчина мусила перш за все розчесати та заплести косу. Якщо ж вона сідала до столу або бралася до роботи з нерозчесаним волоссям, то про неї казали люди: «У неї на голові сорока гніздо вила» або «У неї в космах сім чортів кублилося» чи ще «Не вари борщу, поки не заплетеш косу».

3 Ведучий  Тому дівчат змалку привчали доглядати за волоссям, щоб воно росло швидше і було красивим. А для цього існувало безліч рецептів: чим мити, чим зміцнювати волосся, чим полоскати, щоб воно мало приємний запах.

Дівчата, піднімаючись із місць, дають корисні поради

1 дівчинка. Довге волосся миють рідше, ніж коротке — раз на 10 днів помірно теплою перевареною водою.

2 дівчинка. Для миття тонкого і сухого волосся замість мила використовують яєчний жовток.

3 дівчинка. Дуже корисно полоскати волосся відваром із суміші сухих трав: м’яти, ромашки, шавлії, любистку, звіробою

4 дівчинка. Східні жінки перед тим, як мити волосся, втирали в голову кисле молоко, а на Русі — кислий квас.

5 дівчинка. Якщо коротке волосся — розчісують від коренів до кінців, довге — навпаки, починають з кінців пасма, і поступово, не смикаючи, піднімаються до коренів.

6 дівчинка. Гребінці раз на тиждень обов’язково миють із милом.

7  дівчинка. Щоб волосся надмірно не випадало, візьміть рівні частини шишок хмелю, волошки, кореня лопуха, любистку, деревію, софори японської, залийте окропом на 2 години, а потім втирайте густий відвар у корені волосся.

8 дівчинка. Росту волосся сприяє настій кореня лопуха, який втирають у шкіру.

9  дівчинка. Відвар з кропиви має мінеральні солі, дубильні речовини, глюкозу, органічні кислоти, вітаміни, а тому також зміцнює корені волосся.

Хлопець читає вірш

Ростіть дівчата чепурненькі,

Україночки миленькі.

Хай чисті роси миють ваші личка,

А русі коси – джерельна водичка.

Нехай волосся пахне м’ятою і чебрецем.

А ще запам’ятайте правило оце:

Щоб коса була густа і пишна,

Мийте в барвінку, а також у вишні.

Блискучою косу зробить звіробій,

Лушпиння із цибулі, ромашка і шавлій.

А щоб була вона міцна й красива,

Допоможе хай кропива.

А щоб були ви, як Вкраїна мила,

Нехай матусенька вам щира

На голову віночок вам кладе

І доля щаслива вас не обійде.

4 Ведуча  Дівчатка після річного віку косу вже не обрізали, і матері ретельно стежили за ним – щоденно розчісували, змивали в пахучих травах, прикрашали стрічками.

4 Ведучий  Заплітали дівчинці косичку вперше також у визначений час. Коли їй виповнювалось 5 років. Святкове заплітання коси здійснювала хрещена мати, коли дівчинка йшла до першого причастя.

Інсценізація «Перше заплітання коси»

Хрещена з похресницею підходить до батьків дівчинки:

Хрещена

Благословіть, батьку і мати, коси заплітати,

Коси заплітати, у стрічки вбирати.

Щоб виросли довгі, густі та красиві

І раніше своїх годочків не стали би сиві

Батько і мати

Благословляємо!

Хрещена

Благослови і ти, Боже, бажання батьків у добрий час заплітати та у свїй час розплітати дівочу косу.

Дівчинка з розпущеним волоссям сидить на стільці, хрещена плете їй косу

Хрещена

Я зв’язую все волосся на тобі, аби трималося з чотирьох боків, щоб парубки в’язалися з усіх боків.

Мати

Підростала доня. Виростали коси. Мила мама донечці коси, не забувала: світлі – ромашкою, щоб сонечком світилися і медом пахли; шавлією і м’ятою; темні, щоб пахли загадково і звабно, любистком, щоб хлопців чарувати:

Ой не ріж, доню, косу, бо хорошая.

Не губи красу – дуже прошу я

Люблю тебе таку –

В косах стрічку голубу

5 ведуча Правду говорять у народі «Косу збережеш, щастя знайдеш». Щоденні, традиційні зачіски по всій Україні були найрізноманітнішими. Як правило, малих дівчаток заплітали в чотири коси, а старших — у дві. У святкові дні волосся заплітали в одну чи дві коси, що вільно спадали на плечі із вплетеними святковими стрічками. Чим дорослішою ставала дівчина, тим ретельніше вона доглядала своє волосся.А зараз пропонуємо переглянути відеомайстер-клас з плетіння коси

Перегляд відеоролика

5 ведучаПогодьтесь, дівчина-українка завжди асоціюється з довгою косою. Погляньте ось на ці зображення. Спробуйте відчути настрій кожної зображеної дівчини.

Перегляд СЛАЙДІВ

5 ВедучийСкажіть, що об’єднує  зображення всіх цих жінок? Вони розуміють, які вони прекрасні. І невід’ємним елементом цього розуміння є краса їхнього волосся, ніжно заплетеного в коси.

5 Ведуча  Мабуть, тому і відомі українські жінки, що залишили слід в історії України, і наші сучасниці, зірки шоу-бізнесу, політики, розуміючи силу й красу коси, носили й носять саме цю зачіску. Ось доказ.

Перегляд СЛАЙДІВ

3 Ведуча А чи знаєте ви, що означала коса, чому її заплітали лише дівчата? Давня людина життя своє поділила на чотири цикли – зима, весна, літо, осінь. І так само був річний цикл сонця. І весняні хороводи імітували цей рух. Така була форма хороводу „Кривий танець”. Таким самим рухом плели вінки і таким самим рухом заплітали косу. Це означало безкінечність людського життя, життя природи й сонця. Тому й співали:”Ми кривого танцю йдемо, кінця йому не знайдемо!”

3 Ведучий Але чому ж коса запліталася із трьох частин? Ми вже знаємо два елементи: життя природи й сонця. Третій символ коси – символ шлюбу. І тому триєдиний символ – символ сонця, урожайності і шлюбу. Так само вінок, танець. Носили косу й вінок тільки дівчата, бо після шлюбу вони втрачали свій зміст. Отже, коса й вінок стали символом дівоцтва. Жінки не мали права заплітати коси, водити хороводи, носити вінок. Дівчина, яка втрачала честь, не мала права носити косу й вінок. На весіллі розплітали косу й відрізували тим, що втратили честь.

Звучить пісня «Ой у вишневому саду»

Відео «Обряд розплітання коси»

6 Ведуча   Та як би мама не тішила-пестила доньчину косу, наставав час самостійному вирішенню долі дівочої окраси. Заховавшись у куточок, приткнувшись до прихиленого люстерка, рішуче відпанахувала шовкові пасма дорогоцінних дівочих кіс. І тоді неживим тілом спадало на підставлений паперовий аркуш купане в любистку-м’яті, сушене на трепетних плечах, куйовджене на вітрі, висвітлене на сонячному промені волосся. Одтинали його, наче живе тіло.

6 Ведучий А, можливо, цього вимагали якісь особливі обставини. І тоді дівчина жертвувала своєю красою заради того, хто для неї найдорожчий у світі.

Уривок з мультфільму «Василиса Микулишна»

1 Ведучий Змінилося життя, і зараз нечасто можна зустріти дівчину з довгою косою. Мода на косу то з’являється, то зникає. Дуже жаль, що зникла первісна суть цього символу – скромність і цнотливість дівчини. І це не старомодництво. Адже, нехай і рідко, але коли пройде дівчина з гарною косою, ми не оминемо її увагою, поглянемо їй услід, мимоволі призупинимося й подумки по-доброму позаздримо.

1 ведуча   Бо, що б не казали і хоч як не переконували про старомодність коси, а все-таки в довгій дівочій косі є своя правда, щось ніжне і близьке, щемливе і священне.

Дівчина читає вірш

Народ нам мудрість передав свою,

Що диха в звичаях, обрядах і повір’ях:

«Ой, ти не ріж косу!» – благають матері

Доньок в калинових сузір’ях.

Хлопець читає вірш

Тож пам’ятайте рідний оберіг.

Без пам’яті нема народу.

Примножуйте все те, що Бог для нас зберіг.

Народна мудрість – берегиня роду.

Учитель: Сьогодні ми зробили спробу повернути до життя ще один звичай – шанування дівочої коси. І хочеться вірити, що він оживе, наповниться новим змістом і передається новим поколінням.

Запис пісні Русі “Дівчинка русява”

2 коментарі до “«Ллються коси, як ранкові роси». Сценарій виховного заходу”

  1. Дуже гарний виховний захід,змістовний.Дякую, що є такий гарний методичний матеріал. Шкода,що немає тут презентаціі,яку використовували!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.