Моя мова – моє життя і здоров’я

Моя мова - моє життя і здоров'яМандрівник Одіссей, щойно хвиля викинула його на узбережжя Схерії, стривожився, яких людей стріне тут: «непривітних і диких» чи «ясномовних». В останньому епітеті глибокий сенс: ясність у душі людини – від її мови. Цивілізація (а в перкл. civis – громадянин) – це передусім рівень ясності, просвіти в житті людини на загал. Недарма ж захисник поетів Меркурій саме силою слова змінив первісну грубість людей доброзичливістю, зробив їх, скажемо нині, цивілізованими.  

Це тільки на перший погляд мова, і насамперед рідна мова, не має ніякого відношення до фізичного здоров’я людини. А насправді, це перша передумова, яка визначає всі духовні і фізіологічні особливості існування людини. Саме в цьому  спробуювас сьогодні переконати, представивши захід «Моя мова – моє життя і здоров’я», який можна провести до Дня рідної мови. І говорити сьогодні про рідну мову в цьому сенсі, вважаю, необхідно. Бо доки будемо, так сказати, кволомовими, доти буде кволість в думках, у м’язах, у кістках.

Моя мова – моє життя і здоровя

Сценарій виховного заходу

Мета: поглиблювати знання учнів про духовну культуру нашого народу, зокрема про мову як оселю людського духу, що впливає на світогляд людини, її моральне, психічне та духовне здоров’я; виховувати культуру мовлення, самосвідомість учнів, бажання говорити українською і усвідомлювати важливість рідної мови.

Обладнання: презентація, відеоролики, матеріали для інтерактивної гри.

     Сторінка перша «Мова – оселя буття духу»

Учень Німецький філософ Мартін Ґайдеґґер справедливо зауважував: «Мова – оселя буття духу. В оселі мови живе людина». Сучасна наука довела вірність вчення стародавніх філософів, що перш за все, слід берегти духовне здоров’я людини, тому що від духовного стану залежить в значній мірі її фізичний розвиток. Власне духовність як форма прояву морального потенціалу людини, спрямованого на доброзичливість, співучасть та безкорисливість, здатна врятувати суспільство і особу від варварства, агресивності та жорстокості.

Учень Ми повинні прагнути закладати в свої та дитячі душі милосердя, доброту. Справедливість, розуміння душі іншої людини, її енергетики, звичаїв своїх предків. Без душі немає особистості, без особистості немає прогресу цивілізації, без руху немає життя. Без духовності людина не може подолати хвороби, одужати, бути здоровою і щасливою.

 Учень Духовне здоров’я залежить від духовного світу особистості, його сприйняття складових духовної культури людства, освіти, науки, мистецтва, релігії, моралі, етики.

Учень Свідомість людини, її ментальність, ставлення до сенсу життя, оцінка реалізації власних здібностей і можливостей – все це визначає стан духовного здоров’я індивіда.

Учень У формуванні ж світогляду людини, її ідеалів – всього, що ми називаємо духовністю, головну роль відіграє мова, якою людина спілкується. Саме мова як живий організм є продуктом, що акумулює всі внутрішні процеси в свідомості людини. Бо чому, ви думаєте, серце ніби оживає, коли чуємо слова і мелодію української пісні? А часто й сльози полегшення бринять на очах від щемного мелосу рідного слова.

Пісня Р.Кириченко «Моя Україно»

  Учень Часто можемо чути: навіщо в складні економічно часи піднімати питання мови. Треба, мовляв, підняти економіку, медицину, соціальний рівень життя, а мова почекає, це не так важливо, аби був шмат хліба на столі.

Учень  Прикро, що не розуміють такі люди, що й економіка, й політика, й соціальні блага, і здоров’я людини, і той же хліб на столі прямо пропорційно залежать від рівня суспільного мислення і мовлення. Адже тільки чиста, досконала, багата мова формує таке ставлення людини до світу, за якого вона відчуває свою відповідальність за власне життя, за долю оточуючих, перед Господом. Бо не можна гарною мовою думати про погане, низьке, нечесне, гріховне.

  Учень  Мова, – як кажуть мудрі люди, – це влада, санкціонована Самим Богом. Віддамо цю владу – віддамо наше національне життя. Рідна мова – це Свобода Духу. А «свобода, – за словами філософа Спінози, – це всього лиш пізнана необхідність». Ще у далекому XVII ст. видатний український мислитель Лазар Баранович казав, що «слово – це меч духовний». Цей меч може тримати в руках лише народ! Цього нам треба добиватися!

  Учень  “Поки жива мова народна в устах народу, доти живий і народ”, – стверджував видатний український педагог К.Ушинський. А ще він доводив, що “мова народу – кращий, що ніколи не в’яне й вічно знову розпускається, цвіт усього його духовного життя, яке починається далеко за межами історії”. Складна психіка людини, бо вона є продуктом складних фізіологічних процесів, які проходять у мозк. З-поміж основних психічних процесів (відчуття, сприймання, пам’ять, уявлення, уява, мислення, мовлення, почуття, увага, воля) центральне місце відводиться мовленню.

  Учень   Дуже важливо, якою мовою послуговується дитина: рідною мовою своїх батьків чи мовою чужинецькою. Генетично батьки передають своїм дітям у спадок словесні коди, за допомогою яких зберігається інформація рідною мовою: як жити, турбуватися про своє здоров’я, продовжувати рід тощо. Перехід одного з поколінь на чуже мовлення не лише розриває генетичні мовленнєві коди, а й спонукає дитину переборювати неймовірні психічні труднощі переходу від коду предків до чужинецьких кодів.

  Учень У таких умовах дитина несе непоправні втрати у розвитку всіх психічних властивостей, надто розумових якостей, національно-ментальних рис. І турбота про власне здоров’я не є першоосновою її буття. Тому й маємо так багато проблем зі шкідливими звичками, хронічними хворобами та іншими вадами. Бо то тільки здається, що якийсь орган болить сам по собі. Часто причиною цього є погані думки, брудні слова, недолуге мовлення.

Учень Ми пропонуємо вашій увазі анімаційний фільм за гуморескою Павла Глазового.

Спробуйте зробити правильні висновки щодо почутого.

Мультфільм про мову і «язык»

Учитель І тут ніяких образ вбік російської. Це велика й красива мова, але росіян. Ми ж, українці, маємо усвідомити, що «язик» -це наш фізіологічний орган, а мова наша – українська, бо…

Мусимо усвідомити: тільки велика мовна культура веде нас до успіхів у всіх сферах буття.

Учень  ЧОМУ ВАРТО СПІЛКУВАТИСЯ УКРАЇНСЬКОЮ МОВОЮ?

  1. По-перше, це красиво! Українська є не лише однією з найдавніших, але й однією з наймелодійніших мов світу.
  2. Це додає вам шарму. Бо російською навіть останній лугандонець може, і «друг стєпєй калмик». А от гарною українською…
  3. Це стильно й концептуально: жити в окремій країні та спілкуватися окремою від усіх мовою, а не мовою сусідньої держави, наприклад.
  4. Це добре для економіки. Що більше людей спілкуються виключно українською, то більша потреба в іноземних компаній адаптувати свої продукти під нашу мову.
  5. Це захищає наш інформаційний простір не лише від проникнення в нього недружньої пропаганди.
  6. Це забезпечує зв’язок поколінь і безперервність культурного й історичного спадку народу України. Навіть якщо ваші батьки є російськомовними, то їхні батьки швидше за все були україномовними, так само як і всі попередні покоління вашої родини. Навіть пращури педставників інших національностей, які споконвічно жили на нашій землі, поряд зі своєю національною мовою говорили ще й українською. Зокрема це стосується євреїв. Та й навіть якщо ваша родина – етнічні росіяни й усі ваші пращури володіли лише російською, то зараз саме час особисто вам започаткувати нову родинну традицію. Чому ні? Адже ваша родина й нащадки будуть жити тут, тож інтереси України – це й їхні інтереси також!
  7. Якщо ми самі, живучи в себе вдома не шануємо власну історію, культуру й мову, як нас будуть поважати інші народи? Не треба буде пояснювати іноземцеві (зокрема й росіянину), чому ти українець з України розмовляєш лише російською. Також це змушуватиме іноземців, що приїздять в Україну вчитися, працювати або жити, вивчати саме українську, а не російську.
  8. Як показують останні події, занадто багато говорити російською небезпечно – вас можуть на цій підставі прийти “визволяти” зелені чоловічки путлєра, навіть якщо ви цього насправді не бажаєте. Крим, а особливо Донбас, вже догралися – не повторюйте цих помилок!
  9. І насамкінець: наука переконує: саме рідна мова допомагає міцніше стояти на землі; вона формує гармонійну свідомість, духовне здоров’я, що є запорукою здоров’я фізичного. Так як найкориснішою для людини є вода з рідного джерела, їжа з рідного городу, так і мова – тільки рідна, вона може одухотворити людину, дати їй упевненість і міць.

              Сторінка друга «Наше усне мовлення»

Учень Філософи кажуть, що в усному мовленні слово не покидає чистої стихії буття.

А вислів Бернарда Шоу «Є 50 способів сказати «Так» і 150 способів сказати «Ні», і є тільки один спосіб написати це»  став афористичним. Коріння усного мовлення сягає сивої давнини, воно сповнене незбагненного таїнства. Варто порозмірковувати над такими фактами: Христос своє вчення проповідував через живе слово. Цілу науку про силу й красу усного мовлення створили античні філософи, не поспішаючи фіксувати її на письмі. Виявом таланту і геніальності українського народу є його фольклорна спадщина.

 Учень Усна народна творчість визначалася як дивовижний дар. Усі великі пророки були, перш за все поетами. Вище всіх див і магій вважалися ті, хто ніс живе слово до народу. Ставлення народу до своїх оповідачів, зокрема кобзарів, якщо ми говоримо про українців, було сповнене магічного трепету перед розумінням їхньої обраності входити в особливий стан натхнення

    Учень  Сучасна молодь так само має своїх кумирів, співаків, поетів, які все частіше читають свою поезію зі сцени. Їхній голос, слова, мова, у тому числі мова рухів і жестів є для багатьох з нас джерелом наснаги, внутрішньої сили, енергії, яка збуджує до дії, творчості, не дає сумувати, допомагає долати стреси й депресії, які стали, на жаль, нормою сучасного життя.

Учень   Слухати сучасну поезію зараз дуже модно. Полтава дещо в цьому відстає. Давайте все ж таки долучатися до якісної молодіжної культури, яка вивищуватиме нас над собою. А почати пропонуємо прямо зараз. Модний нині український письменник Сергій Жадан читає для вас свої вірші.

Відеоролик «Сергій Жадан читає поезію в мистецькому арсеналі»

Учень  Усім відома істина, що словом можна і вбити,  і вилікувати. Останнім часом мало хто не чув про існування торсійного потоку – тобто потоку слів і думок. Саме думки та слова спроможні створювати великої потужності вібраційний потік. Сьогодні вченими доведено, що швидкість торсійних потоків в один мільярд разів перевищує швидкість світла! Уявіть тільки,  як цими високими енергіями насичуються дух, душа і тіло.

   Учень  Словами зачаровують диких тварин. Навіть розлюченого лева можна задобрити тонкою мелодією словесного звучання. Словами шепочемо молитву. Словами освідчуємося в любові Богу й коханим. Словами просимо прощения й благословення на важливі в житті зміни. Подивіться, як слова діють на звичайну воду, спричиняючи зміну її молекул. Враховуючи, що людина на 80 відсотків складається з води, уявіть, що слова роблять з нашим організмом!!!

Пропонуємо для перегляду відеоролик про вплив слова на воду

 

           Сторінка третя «Обережно! Лихослівя»

Учень  Наукою доведено, що слово має власний енергетичний заряд. Добрі красиві слова випромінюють світло, заряджаючи все навкруги енергією любові. Слова ж так званої ненормативної лексики мають негативну енергетику і, як виявляється, можуть руйнувати організм людини на клітковому рівні, змінюючи генну інформацію, яка передається спадково.

Учень На питання про причини вживання нецензурщини більшість відповідає: “Не вистачає слів”, при цьому не задумуючись про наслідки. Наші предки були мудріші. Протягом багатьох віків лайку забороняла православна церква. Чужинці, що подорожували Україною у XVII столітті, писали: “У цього народу тільки чотири лайливі слова: свиня, собака, дідько, біс”. Табу на ненормативну лексику зберігалося до середини XXст.

Учень  Тепер же лайкою не гребують депутати і шахтарі, інтелігенція, селяни і молодь. У давньоруських літописах мат розглядається як риса бісівської поведінки. Матірні слова – це, фактично, язичницьке заклинання. У давніх слов’ян воно виконувало функцію прокляття. Людина, що промовляє ці слова, автоматично прикликає бісів на себе, на своїх дітей і свій рід. Від лихослів’я псується пам’ять людини, виникає серцева недостатність та інші хвороби, бо чим серце наповнене, те говорять уста.

 

 

Учень  А ми закликаємо древніх демонів просто так, для забавки. І врешті маємо спочатку неприємності дрібні, потім усе більші: зі здоров’ям, дітьми, коханими. Нарешті, просто потрапляємо у смугу хронічних невдач.

  Учень  Наприкінці ХХ століття засновник Інституту квантової генетики, біолог Петро Гарняєв простежив, що електромагнітні хвилі слова впливають на молекули: вони просто “вибухають” у генетичному апараті людини, спотворюючи її спадкові програми, викликаючи мутації, які врешті-решт призводять до виродження. Мат володіє здатністю блокування творчих процесів в організмі людини, завдаючи здоров’ю непоправного лиха.

Учень  Наш співвітчизник, доктор біології Іван Борисович Белявський у своїй дисертації на цю тему довів, що кожне вимовлене нами чи постійно почуте поряд з нами слово дуже чітко впливає на наші ж гени. Причому так само, як у фізиці, зарядів може бути два: позитивний i негативний. Результатом цього постійного (позитивного чи негативного) впливу через якийсь час стає не просто передача видозмінених генів потомству, але і зміна власного генетичного коду людини, що стосується темпів старіння і тривалості життя! Можна дійти висновку, що лихослів’я – це свого роду аутоiмунна хвороба, яка ушкоджує наш генетичний апарат.

Учень Валлієць Джон Еванс, який прожив 112 років, вважав себе найстарішим чоловіком планети за станом на 1989 рік, бо мав документ, що підтверджував дату його народження – 1877 р. Досягти такого похилого віку Джонові Евансу, за його власним переконанням, допомогло те, що він ніколи не вживав брудної лайки, бо єдиним, що руйнує нервову систему й цим спричиняє хвороби, старожил називав лихослів’я.

  Учень   Науковий керівник Центру екологічного виживання і безпеки Геннадій Чеурін дослідив справжнє походження нецензурної лайки. Мат – це сакральні слова, що у стародавності застосовувалися слов’янськими чоловіками під час проведення обрядів і ритуалів для “виклику сили роду”.

Уживати ці слова можна було лише 16 днів у році, а потім вони були під найсуворішою забороною. І коли в наш час чоловіки без потреби вимовляють ці слова, то це неминуче веде до реальної імпотенції. А якщо лається жінка – вона повільно перетворюється на чоловіка.

Учень  Народний цілитель В’ячеслав Зінов’єв стверджує, що коли нецензурна лайка є основним способом спілкування в сім’ї, вона перекриває дорогу успіхові для всіх її членів, створюючи негативне торсіонне поле навколо людини, внаслідок чого до неї притягується все погане. Тож, найкраще лайку порівняти з дірками в кишені, через які випадає успіх.

Відеоролик про лихослів’я

Учень   Релігія в унісон з наукою стверджує: кожний, хто вживає погані слова, ображає не тільки Бога, але й образ Божий у собі самому. Автор Псалмів промовляє: “Поклади, Господи, охорону устам моїм і захисти двері уст моїх”.

Ліки проти шкідливого впливу лихослів’я на наше здоров’я вимагають лише одного – безжально викорчовувати з нашого повсякденного мовлення слівце, яке “генетично” не властиве українській мові, i таким чином очистити інформаційні поля для сприйняття живильного рідного слова. Спілкування рідною мовою, спів українських пісень – найкращі методи звукотерапiї, бо таким чином генеруються вібрації, цілющі для організму людини, усіх її органів та систем.

   Учитель   Ми й досі не позбулися рудименту колонії, почуття меншовартості. «Синдром хохла» вперто не відпускає нас. Українець, на жаль,виглядає «білою вороною» серед безмежного «русскоязычного мира» і «моря», серед «русскоязычного» телеефіру, книговидання, преси тощо.

Але, повірте, нам треба повертатися до рідного слова. Інакше мрії про щасливу й повноцінну державу так і залишаться мрією. Пам’ятаймо слова нашої Ліни: «Нації вмирають не від інфарктів –спочатку їм відбирає мову…»

Наша мова – одна з найполітичніших мов світу: від середини ХVI ст. до кінця ХХ ст. вона взяла на себе функцію зліквідованої держави. Вона стала цією державою, щоб «держати» нас разом. Тож наша відповідь тим, хто за «двуязычие», хто проти самобутності нашої мови:

 

Гей проповіднику, стривай!

Твої слова – старенька ряса.

Я не піду в твій тихий рай,

Я – син великого Тараса.

Як Прометей не вмер від ран,

Не вмре і мова – гарна зроду.

Я – не останній з могікан,

Я – син великого народу!

Тож вивчайте рідну мову на здоров’я!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.