Розробка першого уроку в 2015-2016 н.р.

Пропоную розробку 1 уроку в цьому навчальному році для учнів старших класів. Конкретніше тему, гадаю, кожен сформулює сам. Наприклад, “Ми – нація єдина!” Хочу також запропонувати кілька висловлювань, які зорієнтують вчителя, про що саме варто говорити з учнями на першому уроці.

Дай Боже нам любити Україну понад усе сьогодні – маючи, щоб не довелось гірко любити втративши. (В’ячеслав Чорновіл)

Настав час великого вибору : або єдність і перемога та шлях до світла, або поразка, ганьба і знову довга дорога до світла і волі (В’ячеслав Чорновіл)

Ніхто нам не збудує держави, коли ми її самі не збудуємо, і ніхто з нас не зробить нації, коли ми самі нацією не схочемо бути (В’ячеслав Липинський)

Державу українську може здійснити наша любов до неї, а не зненависть до її ворогів. (В’ячеслав Липинський)

Одна, єдина, нероздільна, вільна, самостійна Україна від гір Карпатських аж по Кавказькі.. (Микола Міхновський)

Ми нація, сузір’я мільйонів, ми – серце воль, ми – буйна кузня сили. (Юрій Липа)

 

1 урок

Для учнів 8-9 класів

Мета: виховувати любов до Батьківщини, формувати в учнів прагнення бути свідомим громадянином України, шанувати своїх героїв, бути готовим стати на захист рідної землі.

Обладнання:  запис державного гімну, відеоролики «Україна», «Як козаки…», «Україна – єдина країна», державні символи, ілюстрації, матеріали для індивідуальної роботи з учнями, мультимедійна презентація  до уроку

Хід уроку

 

Звучить гімн України (Арена Львів «Океан Ельзи»)

Учитель.  Слайд №1

Велична і свята, моя ти Україно,

лише тобі карати і судить.

Нам берегти тебе, соборну і єдину

І нам твою історію творить!

Україна – це земля, де ми народилися і живемо, де живуть наші батьки, де жили наші предки. Саме слово «Україна» означає країну, край де живуть українці, український народ.

Слайд №2 Україну можна уявити у вигляді великого дерева, де кожна гілка – це один із народів, що проживає в нашій країні, а кожен із листочків – це один із громадян України.  Коріння дерева – це глибока, сива давнина, з якої починається історія нашої Батьківщини. Коріння живить дерево, і листочки всмоктують все необхідне для життя. Так і всі ми, вивчаючи нашу історію, живимося славним минулим наших предків і накопичуємо силу , наснагу для навчання, праці, майбутніх славних подвигів на благо України.

Слайд №3

Учень1.  Я україночка від роду,

Землі цієї я краплинка,

Я – доля рідного народу,

Його дитина – українка.

Слайд №4

Учень 2. Хай сонце сяє в нашій пісні

І світом котиться луна.

Ми в чомусь, може, трохи різні,

Та Україна в нас одна.

Слайд №5

Учень 3. Благословенна будь, земля моїх батьків

І щедра нива степових просторів,

Що пам’ятає славу козаків,

Своїх захисників, своїх героїв.

 

Учитель. Слайд №6, 7

Україна з початку свого існування змушена була боротися із зовнішніми та внутрішніми ворогами за свою територію та незалежність. Починаючи з Київської Русі і аж до сьогодні українцям доводиться  зі зброєю в руках відстоювати свою землю.

Спочатку від набігів печенігів, половців, Чінгісханової та Батиєвої навал, а потім від польських панів та Московії. Слайд №8 На захист неньки України піднялися козаки на чолі з гетьманом Богданом Хмельницьким  і створили свою державу ― Гетьманщину. Та не змогли  її довго утримувати незалежною від сусідніх держав, бо між українськими політиками не було єдності. І потрапили українські землі під владу Російської та Австро-Угорської імперій.

Наша історія –  це історія мужнього народу,  що віками боровся за свою волю, щастя, свідками чого є високі в степу могили, обеліски та прекрасна на весь світ народна пісня.

Звучить українська народна пісня «Ой у лузі червона калина» із відеорядом

Учитель. Україні довелося пройти крізь довгі роки лукавства і забуття. Крізь ті роки, під час яких вона втрачала свою національну самобутність, економічну самостійність та духовну самовизначеність. Та збулися віковічні мрії, якими жили і за які вмирали кращі сини України.

Початок ХХ століття ознаменувався новою визвольною боротьбою українців за утворення самостійної незалежної держави. Слайд №9 У 1917 році на землях центральної та східної України, що була під владою Російської імперії, національними патріотами було створено Українську Народну Республіку,  Слайд №10 першим Президентом якої став відомий історик, професор Михайло Грушевський.  Слайд №11 А в цей же час на західноукраїнських землях, що були під владою Австро-Угорщини, теж було проголошено незалежну Українську державу під назвою ЗУНР. І у січні 1919 року ці обидві українські держави підписали документ про об’єднання українських земель в одну єдину Українську державу. Слайд №12 Ця подія увійшла в історію нашої країни як Акт Соборності, тобто об’єднання українців сходу, заходу, півночі   і півдня в єдину незалежну українську державу.

Так утворилася єдина незалежна Українська Соборна держава.  Український народ, визволений могутнім поривом своїх власних сил, почав    дружніми зусиллями усіх своїх синів будувати нероздільну, самостійну Державу на благо і щастя всього її трудового народу.

Учень. Та недовго вона проіснувала, бо для цього були різні причини: внутрішні – влада не створила армію, яка б змогла захистити державу від нападу сусідів; зовнішні – більшовицька  Росія на чолі з Леніним почала війну проти УНР і завоювала її. Україна стала частиною Радянської імперії під назвою СРСР. Слайд №13  У 1991 році, коли  СРСР розпався, Україна однією з перших колишніх його республік проголосила незалежну Українську державу.

Учень. Слайд №14 Тобі, Україно, мій мужній народе,

Складаю я пісню святої свободи

Усі мої сили і душу широку

Й життя я віддам до останнього кроку

Аби ти щаслива була, Україно,

Моя Батьківщино!

Учень.   Слайд №15 Нам дух волелюбний від скіфів дістався,

Широка душа – від безмежжя степів.

Хто серцем тебе, Придніпров’я, торкався,

Той душу твою осягнути зумів.

Учень. Слайд №16 Любіть Україну, як сонце, любіть,

як вітер, і трави, і води…

В годину щасливу і в радості мить,

любіть у годину негоди.

Учень. Слайд №17 Любіть Україну у сні й наяву,

вишневу свою Україну,

красу її, вічно живу і нову,

і мову її солов’їну.

 

Учням пропонується переглянути відеоряд «Україна єдина країна» 

Учитель. Слайд №18, 19 Минуло  23 роки незалежності, і знову українці постали перед загрозою знищення нашої держави. Наш народ і армія стали на захист своєї Батьківщини. Сотні громадян України уже віддали своє життя, захищаючи рідну землю. Слайд №20 Першими  Героями  стали хлопці з «Небесної сотні», які загинули на Євромайдані  у Києві. Там, у мирних акція, вони відстоювали право бути Україні вільною, сильною, заможною європейською державою.

Слайд №21 На жаль, сьогодні склалася така ситуація, в якій ми знову маємо боронити свою неньку Україну від ворога,  який ще недавно називався нашим братом. Щоб перемогти у цій битві, ми усі повинні об’єднатися. Тільки у єднанні наша сила. І нашим обов’язком є зберегти ту Соборність, незалежність, волю яку так довго та важко здобували наші пращури, і за яку  сьогодні українські патріоти кладуть голови на східному кордоні.

Багато зусиль витрачає на мирне врегулювання цієї ситуації наша влада. Ми маємо велику надію на те, що при підтримці міжнародної спільноти у нашій справедливій  боротьбі за єдину і неподільну європейську  державу українці переможуть, бо герої ­– не вмирають…

Учні переглядають уривок із док. фільму «Зима, що нас змінила», присвячений Небесній сотні

Учень. Слайд №22, 23 Ой матінко рідна, і батьку мій рідний
Упали окови, сьогодні я вільний
Тепер я на Вас із неба дивлюся.
За волю, за спокій до Бога молюся!
Брати в нас стріляли, знущались, вбивали,
Але Ми Стояли! Стояли! Стояли!
Стояли за правду, стояли за віру,
За наше майбутнє,  за всю Україну!!!
Небесною Сотнею Нас Ви назвали,
Бо голову Ми за Вкраїну  поклали.
Звучить пісня «Плине кача по Тисині» у виконанні Пікардійської  терції , присвячена Героям Небесноъ Сотні. Оголошується хвилина мовчання

Учитель. Слайд №24 У ці нелегкі для нашої країни часи українці проявляють чудеса хоробрості, відданості своїй Батьківщині, рідній землі, відстоюючи її інтереси. Небувалий прояв патріотизму охопив усю країну. Ми пишаємося цими проявами справжньої любові до своєї рідної землі. Гордимося, що наша молодь надзвичайно патріотична, і це довела своїми справами. Юнаки у армію ідуть добровольцями, волонтери допомагають армії усім, чим тільки можуть. Увесь народ матеріально підтримує наші Збройні Сили.

Слайд №25 І наші полтавці воюють на Сході (пропоную учителю самостійно дібрати матеріал)

Командир роти добровольців Олександр Русін: «Коли дізнався, що формують роту, не зміг залишитися байдужим. Розумію, що буде важко, але наш обов’язок захищати громадський спокій людей та безпеку держави»

Слайд №37 Що значить бути  українцем,українським патріотом? Це перш за все оберігати свою державу, працювати на її благо, процвітання. А ще значить –  пишатися своєю Вітчизною.

Слайд №38 І нам є чим пишатися. Ми пишаємося красою української природи, древніми традиціями і мудрістю предків, найбагатшою культурною спадщиною.  Бути українцем – значить беззавітно вірити в Україну, як вірили в неї генії і безстрашні захисники українського народу. Тільки почуття любові й глибокої гордості за  Вітчизну разом з вірою у її величне майбутнє дає кожному українцеві, незалежно від того, молодий він чи сивий, чи живе він в Україні, чи в інших краях, право стверджувати: це моя країна, мій народ, моя Україна!
— А що для Вас означає «бути патріотом»?

Учні створюють на дошці «патріотичне серце»

 

Учитель: Слайд №39 Віримо, що територіальна цілісність України, скріплена кров’ю мільйонів незламних борців, навіки залишатиметься непорушною.

Ми маємо розуміти, що лише в єдності дій та соборності душ можемо досягти величної мети – побудови економічно й духовно багатої, вільної й демократичної України, якою пишатимуться наші нащадки. Плекаймо все, що працює на ідею загальнонаціональної єдності, повсякчас пам’ятаючи про незліченні жертви, покладені на вівтар єдності,  незалежності, соборності нашої України.

Учень. Наша Україна – єдина країна! І не важливо на якій частині цієї величної держави ми проживаємо, ми єдині. Єдині в думках, в помислах, в бажанні жити у вільній, незалежній державі.

Слайд №40  Україна єдина! Від краю до краю.

Нас усіх спільна ціль у житті поєднає!!!!

Прийде час, і візьмемось всі разом за руки.

Миру прагнемо ми для дітей і онуків!!!

І нікому нас не розділити. Ніколи!!!

Україна єдина!!! Від степу до моря!

Від рівнин і до гір Україна єдина!!!!

Київ, Харків, Донецьк, Львів і Крим –Україна!

І немає різниці у вірі чи в слові…

Ми пліч -о -пліч за неньку стояти готові!

Не важливо хто звідки. Народ ми єдиний!

Нас єднає любов до своєї країни!

Учень. Слайд № 41 Молюсь за тебе, Україно,

Молюсь за тебе кожен час,

бо ти у нас одна-єдина, –

Писав у віршах наш Тарас.

Молюсь,– казав він, щоб у тебе

Не було між людьми війни,

Щоб завжди було чисте небо

На нашій стомленій землі.

Щоб завше у садку смерека

Весняним квітом під вікном цвіла

І прилітали з вирію лелеки,

Щоб гомін хвиль послухати Дніпра!

Звучить пісня Раїси Кириченко «Моя Україна – червона калина»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.