Як добре, коли поруч з тобою працюють друзі, однодумці, справжні майстри своєї професії. Разом з ними творчо ростеш, удосконалюєшся, радієш і їхнім, і власним успіхам. Мені приємно представити розробку уроку з позакласного читання учителя зарубіжної літератури Любові Овсяник – моєї щирої подруги, коліжанки, як модно зараз говорити.
(Що допомогло Робінзону вижити на безлюдному острові?)
Мета: завершити роботу над вивченням роману Д.Дефо «Пригоди Робінзона Крузо», з’ясувати, яку роль у житті героя зіграло перебування його на острові, що допомогло вижити у таких незвичайних умовах. Розвивати навички виразного мовлення, логічного мислення, вміння аргументувати та відстоювати власну думку. Виховувати активну життєву позицію, сприяти формуванню кращих моральних якостей.
Хід уроку
- Оргмомент.
- Слово вчителя.
(Звучить шум моря)
Море… Безмежне, безкрає, тихе, схвильоване, величне. Кого тільки не кликало воно у мандри. Сильні, сміливі, хто не боїться перешкод, завжди мріяли відчути його грізну стихію. Одним із таких сміливців був і герой роману Д.Дефо Робінзон Крузо. І оскільки ми теж вчимося долати перешкоди, то відправимося морем у подорож на острів Робінзона. А наш урок назвемо «Доки людина не здається, вона сильніша за свою долю» .Ми зясуємо з вами що допомогло Робінзону вижити на безлюдному острові?
А перед початком подорожі проведемо літературний диктант. Запишіть слова, значення яких вам треба буде пояснити.
- ЛІТЕРАТУРНИЙ ДИКТАНТ
Лондон, 296 років, 59 слів, Олександр Селькірк, прототип, Робінзон Крузо, 28 років 2місяці, сила духу.
Перевірка диктанту ( учні пояснюють значення слів)
- Слово учителя
Так, сила духу – це та якість, яка допомогла Робінзонові вижити на острові.
- Де знаходився острів, на який потрапив наш герой?
- Повідомлення учня-географа. Це острів Мас-а-Тьєрра біля узбережжя Чілі у Тихому океані. Його назва перекладалася як «найближчий до землі». З 1966 року його називають Робінзон Крузо. А острів, вигаданий Дефо, міг бути біля берегів Бразилії, біля гирла річки Оріноко.
(На дошку прикріпити карту острова)
6.Бесіда:
Отже, перед нами острів Робінзона. Необжитий, безлюдний, зовсім не пристосований для життя людини.
- Пригадайте, як наш герой опинився саме тут? (У результаті аварії корабля. Після шторму його єдиного з усієї команди викинуло на берег).
- Чи був він справжнім моряком? (Ні, він страждав на морську хворобу, нічого не вмів робити на кораблі і був звичайним пасажиром.)
- А чим займався Робінзон Крузо до життя на безлюдному острові. (Був комерсантом).
- Чи знав він якесь ремесло? (Ні)
Отже, на острів потрапила людина, яка для того, щоб тут вижити, нічого не вміла. Але… Боротьба за життя – велика річ.
Перше, що робить Робінзон, після пережитих страждань і розпачу, перевозить на острів чимало корисних речей із затонулого корабля. Давайте пригадаємо, які речі йому пощастило врятувати.
- Кросворд
– Якщо ви запишете всі слова правильно, то дізнаєтесь, яку дорогоцінну знахідку віддав би герой за цілий корабель із золотом.
- По горизонталі:
- Вид набоїв. (дріб)
- Вогнепальна зброя.(рушниця)
- Інструмент дроворуба. (сокира)
- Предмет на кораблі, призначений для створення тяги під силою вітру (вітрила)
- Вибухонебезпечний порошок. (порох)
- Аксесуар для паління. (Трубка)
- Інструмент для різання. ( Ніж)
- Інструмент для заточки ножів. (точило)
- Предмет, необхідний для кріплення дерева. (цвяхи)
- Отже, з корабля за 11 разів було перевезено багато корисних речей.
– А який предмет виявився зовсім непотрібним? (гроші. «Непотрібний мотлох! Навіщо ти мені тепер? Ти не вартий, щоб нахилитися й підняти тебе з землі. Цю купу золота я ладен віддати за будь-який з цих ножів!» – так говорить Робінзон про гроші).
І відразу розуміємо, що кожна річ має свою цінність лише у певній ситуації. Буває, що навіть якась дрібничка може стати у нагоді. Тому, відправляючись у будь-яку подорож, продумайте добре вміст свого чемодану.
- А що ж мало найбільшу цінність?
Отже, найдорожчим предметом для Робінзона стали інструменти. Це дуже цінна річ. Але лише в умілих руках. І наш герой розуміє, що він просто не має права сидіти склавши руки. Хочеш вижити – дій.
- Проблемне творче запитання:
-А якби вам прийшлося потрапити на безлюдний острів, яку річ із собою взяли б ви? (Відповіді)
-Добре, але не забувайте, що ми живемо у 21 столітті, а тому маємо більші можливості.
- Які уміння та навички були у Робінзона до того, як він потрапив на острів, і чого він навчився?(Учні складають порівняльну таблицю)
- Як бачимо, Робінзон вчиться різним ремеслам. Інструменти з корабля ожили у його руках.
- Які речі герой зробив на острові власними руками?
(пліт, будинок, човен, стіл, стілець)
Отже, у житті багато чому можна навчитися, якщо цього вимагають обставини і якщо ти сильна наполеглива людина.
- Завдання: Перед нами карта. Таким був острів до появи тут Робінзона. Оформіть карту, позначивши на ній всі ті об’єкти, які з’явилися на острові у результаті діяльності Крузо.
(на карту прикріпити умовні позначки, обравши лише ті, які були на острові) (магазин, будинок, дача, сад, поле, погріб, паркан, човен, клумба, озеро, виноградник, загін для тварин, календар, колодязь, місток)
Ось таким стає острів. Робінзон не чекає милості, а сам знаходить шляхи виживання.
- Які риси характеру допомагають Робінзонові вижити?
- Працелюбність (трудився кожного дня);
- Наполегливість (42 дні робив лише 1 полицю для печери);
- Старанність (прагнув зробити все якнайкраще),
- Кмітливість (вигадував як можна щось зробити).
Наш герой, як і автор, вірив у силу людського розуму. А тому говорив, що «вивчаючи розумом речі, складаючи собі про них правильні уявлення, кожен з часом може навчитися якогось ремесла».
Не забудьте, що опанувати можна різні ремесла, різні професії, варто лише цього дуже захотіти і, звичайно, прикласти зусиль.
Життя Робінзона було складним. «Воно вимагало від людини важкої і впертої праці, але іншого виходу не було», – так пише Дефо. Він підкреслює, що праця стала тим єдиним способом вижити, рятуючись від самотності, від тяжких думок, від розпачу. Так було у часи Дефо, так залишається і сьогодні. Щоб чогось досягти, людина повинна працювати.
А коли добре попрацюєш, то і відпочинок тоді приносить задоволення. Я пропоную теж відпочити, а оскільки ми на екзотичному острові, то відпочивати і розважатись будемо разом з дикунами, які сюди припливали.
Фізкультхвилинка (танок папуасів)
- Робота зі змістом твору:
Ми на острові. Відомо, що прототип Робінзона Олександр Селькірк опинився на подібному острові за своїм бажанням, бо не міг знайти спільної мови з капітаном. Селькірк сподівався повернутися додому на одному із суден, що заходили до островів за прісною водою. Так і сталося. Але тільки через 4 роки і 4 місяці. Як первісні люди, він навчився видобувати вогонь тертям, а коли в нього закінчився порох, ловив руками диких кіз.
Коли корабель «Дьюк» наблизився до острова, моряки побачили людину в звірячих шкурах, яка не могла вимовити жодного слова… Селькірк ледь не збожеволів. Він плакав від радості і від горя одночасно.
Свого ж героя автор зробив значно витривалішим. Робінзон, навпаки, не тільки залишився людиною, але й самовдосконалився.
– Які справи у Робінзона були з тих, якими він займався вдома, у цивілізованому світі?
— Праця;
— ведення календаря;
— розпорядок дня;
— читання Біблії;
— спілкування (з домашніми тваринами, папугами, П’ятницею)
— записи у щоденникові;
.
- Робінзон на острові веде щоденник. Все, що відбувається, герой фіксує. Серед перших записів є такий. Давайте пригадаємо.
- Виступ учнів
Спочатку Робінзон перерахував усі негативні й позитивні боки свого нинішнього життя, зіставив лихе й гарне, погане й добре. Ось що вийшло:
ПОГАНО
Доля закинула мене на незаселений острів, і в мене немає надії на порятунок. |
ДОБРЕ
Я не загинув, на відміну від моїх супутників, я – живий. |
Я відрізаний від світу, і мене мучить думка, чому це сталося саме зі мною. | Той, хто врятував мене, єдиного з усіх, допоможе мені й у майбутньому. |
Я позбавлений людського спілкування та приречений на моральні страждання. | Я не помер з голоду, знайшов у собі сили боротися й кинув виклик долі. |
У мене мало одягу, скоро мені не буде чим прикрити своє тіло. | Я у відлюдному краю зі спекотним кліматом. Одяг мені не настільки потрібен |
Я беззахисний перед нападом людей, звірів і перед природними лихами. | Мій острів виявився незаселеним, і я не бачив тут жодного великого хижака й не пережив жодного лиха. |
Мене нема кому втішити, мені ні з ким навіть поговорити. | Це дуже гірко, але Господь створив диво, і я вдячно змирився зі своїм становищем. |
« Коли я збагнув, що допомоги чекати немає звідки, і припинив пильно вдивлятися в морську далечінь, життя з його щоденними клопотами й турботами цілком захопило мене. Я навіть почав знаходити в ньому приємності й маленькі радощі…»
Цей перший запис свідчив про те, що в кожній ситуації, в якій опинилася людина, є свої мінуси та плюси.
– До яких висновків приходить герой? (Що ніколи не можна втрачати віри, надії. Треба завжди боротися до кінця).
-Німецький письменник Еріх Ремарк говорив: «Доки людина не здається, вона сильніша за свою долю». Чи згодні ви з такою думкою?
( Так, Р. Крузо під час перебування на острові проявив сильні риси характеру. Завдяки своїй наполегливості, працелюбності та кмітливості навчився робити багато того, чого не умів раніше. А головне – вижив і самовдосконалився. Причина цього – віра у себе.)
Хоча навіть витривалий Робінзон переживав хвилини гіркого розпачу. Давайте переглянемо фрагмент художнього фільму, коли Робінзон будує човен.
Перегляд фільму
_- То ж чи вистачить сил у Робінзона, чи зможе перебороти труднощі? (Так, бо він сильна людина)
-Доведіть, що Робінзон не лише вижив, а й залишився цивілізованою людиною. (Він врятував П’ятницю та моряків-англійців, не винищував дикунів-канібалів.)
-Які риси характеру можна додати? (терпіння; милосердя; поміркованість, любов до життя, оптимізм).
Життя на безлюдному острові сприяло не тільки розвиткові багатьох практичних умінь героя, але й моральному вдосконаленню.
Все залежить від людини. Від її характеру, світогляду, ставлення до життя. Робінзон – сильна людина. Він всього досяг сам. Він пройшов довгий шлях, щоб острів, на якому опинився перетворився із «Острова Розпачу» на «Острів Надії» (Повісить назви)
Недоброзичливе море, вітер та проливний дощ – це все, що оточувало Робінзона на початку самотнього життя на острові. Але він ні на хвилину не опустив руки, протистояв грізним силам природи. Робінзон у будь-яких обставинах залишався людиною, бо тільки людина здатна у таких складних умовах пристосуватися до законів оточуючого світу та підкорити собі дику природу острова.
Природа дала поштовх для розвитку моральних якостей героя. Робінзона минають соціальні проблеми, інтриги й конфлікти. Йому не потрібно бути лицемірним, жадібним, брехливим. Перебування на лоні природи й у злагоді з нею викликало до життя тільки найкращі риси натури — щирість, працьовитість і здатність бути природним.
-А як Робінзон ставився до природи? (Дбайливо, як добрий господар. Користувався її дарами, але не брав нічого зайвого. Не шкодив, не псував, жив у повній гармонії з природою, тому й вижив. Не забувайте про це. Ставтеся до природи з любов’ю.
- Теорія літератури Слово вчителя
Робінзон вчить нас жити у гармонії з природою і самим собою. Можливо, саме тому роман став популярним. В літературі з’явилися численні наслідування. А в літературознавстві виник новий термін «робінзонада». Так почали називати опис пригод на безлюдній землі (острові), де людина, опинившись наодинці з природою, повинна була боротися за виживання, виявляючи силу духу й розуму
(записать визначення)
Робінзонада – опис пригод на безлюдній землі (острові), де людина, опинившись наодинці з природою, повинна була боротися за виживання, виявляючи силу духу й розуму
- Давайте послухаємо повідомлення про «робінзонади».
- Повідомлення учнів
У кожній з книжок Робінзон мав інше ім’я та національність, були навіть Робінзон-жінка та Робінзон-невидимка. Найбільша кількість переробок твору Дефо належить французам та німцям. Німецькі письменники видали близько 40 робінзонад. Історик Олексій Аквілєв збирав відомості і створив хроніку з 3 тис. історій «робінзонів».
Підсумок уроку
Наша подорож завершується. Але ми повертаємось додому, збагатившись новими знаннями. Роман Дефо знаходить своїх читачів впродовж майже трьох століть.
-Чого ж нас вчить герой?
– Якої риси характеру, притаманної Робінзонові, поки що не вистачає вам?
Бажаю вам працювати над собою, ніколи не втрачати віри у свої сили, у будь-яких ситуаціях залишатися Людиною, бути оптимістами і завжди із складних ситуацій виходити переможцями.
…………………………………………………………………………………
За вікном осінь. Наближається пора довгих зимових вечорів. Але навіть у цю холодну пору можна потрапити у теплі краї, екзотичне місце дивовижних лісів і чарівних галявин. Туристичне агентство кличе нас у мандри.
- Виступ учня «рекламного агента»
Якщо ваша душа прагне пригод і подорожей, вражень від екзотичних країн, якщо ви відважний мандрівник і відчайдушний мрійник, тоді вам просто необхідно завітати на острів Робінзона Крузо. Чекаємо вас у туристичному агентстві «Дефо». Поспішайте, квитки можна придбати у всіх бібліотеках світу.
У програмі екскурсії перегляд експозицій будинку, прогулянка садом, катання на човні навколо острова. Ви зможете скуштувати хліб, спечений на вогнищі, висушені на сонці родзинки, посмакувати свіжим сиром. Вас чекають майстер-класи по виготовленню глиняного посуду, шкіряних парасольок та хутряних шапок.
На згадку про подорож ви отримаєте незабутні враження, опануєте навички виживання у складних ситуаціях, загартуєте свій характер, навчитеся долати труднощі, станете оптимістом та життєлюбом.
Подорож сторінками роману Данієля Дефо можна здійснити не встаючи з дивану!
Мотивація виставлення оцінок Дякую вам за роботу
На згадку про подорож хочу поставити оцінки.
За знання тексту
За вміння аргументувати свої думки
За виразне читання
За творчість
Бажаю кожному нових мандрівок сторінками чудових книг, нових вражень і нових відкриттів.
Кораблі, шикуйтесь до походу!
Мрійництво – жаго моя, живи!
В океані рідного народу
Відкривай духовні острови!
Домашнє завдання. Написати відповідь на запитання: які поради від Робінзона отримали читачі роману?
Словник уроку: Робінзонада – опис пригод на безлюдній землі (острові), де людина, опинившись наодинці з природою, повинна була боротися за виживання, виявляюи силу духу й розуму.
Урок на вищому рівні. А назва посту – справжній девіз! Дякую, колеги!