Диктанти з БЖ

Хочу запропонувати вчителям 10 адаптованих текстів для навчальних диктантів з безпеки життєдіяльності. Переконана, що вони стануть доброю знахідкою для них, оскільки робота по збереженню життя і здоров’я дітей є однією з найважливіших в навчальних закладах України. Учитель-мовник має не лише під час позакласних бесід, а й на звичайних уроках знайомити учнів із правилами безпеки життєдіяльності.

Диктант№1                  Надзвичайні ситуації

Надзвичайна ситуація – це ситуація, яка склалася в результаті аварії, природного явища чи іншого лиха, що супроводжуються людськими жертвами, матеріальними втратами або збитком для природного середовища. Кожна людина у випадку аварій, катастроф і стихійного лиха повинна уміти захистити себе, сім’ю, надати допомогу потерпілим. Цього вимагає саме життя, наша дійсність. Науково-технічний прогрес, значно збільшивши можливості виробництва, приніс із собою небезпеку для людини й довкілля.

Стихійні лиха, пожежі, аварії… По-різному можна зустріти їх. Розгублено, навіть приречено, як століттями зустрічали люди різні лиха, або спокійно, із незламною вірою у власні сили, з надією на їх приборкання. Але впевнено прийняти виклик лиха може лише той, хто знає, як діяти у тих чи інших обставинах. Така людина прийме єдино правильне рішення: врятує себе, надасть допомогу іншим, попередить, наскільки зуміє, руйнівну дію стихійних сил.

Слід пам’ятати, що своєчасне і правильне виконання найпростіших прийомів медичної допомоги при травматичних пошкодженнях, опіках, обмороженнях і нещасних випадках дозволить зберегти здоров’я та життя потерпілому. Від знань і навичок щодо надання само – і взаємодопомоги у надзвичайних ситуаціях залежить не тільки здоров’я і життя громадян, але і членів сім’ї та оточуючих. (175 слів) 

Диктант№2                      Купайтеся, але обережно!

Протягом свого життя кожна людина багато разів буває біля води, купаючись у години відпочинку, переправляючись через ріки та озера тощо. Адже свіже повітря, сонячні промені, купання і плавання зміцнюють здоров’я, роблять нас бадьорими, сильними і загартованими.

Вправи у воді цілюще впливають на фізичний розвиток людини. Під час занурення у воду активізується робота серцево-судинної та дихальної систем, зміцнюється нервова система, формується правильна постава.

Та необережне поводження на воді, на жаль, часто призводить до трагічних випадків, які виникають через невміння людини діяти в доволі нескладних, здавалося б, ситуаціях. І це стосується не лише тих, хто не вміє плавати. Іноді страждають і справжні плавці, якщо нехтують правилами безпеки на воді, особливо в незнайомій водоймі. Тому в житті діє сувора закономірність: найчастіше потерпають у ньому невмійки і незнайки. Прикро дивитися на дітей, які легковажать або не вміють берегти власне життя і здоров’я, адже більше п’ятдесяти відсотків нещасних випадків у водоймах припадає саме на дітей.

Тож не переоцінюйте своїх сил. Не нехтуйте засобами перестороги, не запливайте без страхування далеко від берега, на швидку течію, небезпечні місця, хоч як би ви добре не плавали (170 слів)

Диктант№3              Безпечна поведінка на воді

Перш ніж іти купатися на річку, озеро чи море, запишіться по можливості в секцію плавання до басейну. Якщо ж ви вчитеся плавати самостійно, то потурбуйтеся про те, щоб поруч з вами були дорослі. І обов’язково вивчіть правила безпечної поведінки на воді.

Ніколи не запливайте далеко від берега. Запливши на велику відстань, ви можете втомитися. Крім того, людину охоплює паніка, вона навіть може втратити від страху свідомість. Ні в якому разі не плавайте на шляху руху катерів, пароплавів, човнів. Ніколи не входьте у воду стрибком із берега, якщо ви заздалегідь не пересвідчились, що вода в цьому місці достатньо глибока і в ній немає твердих предметів. Дітям, як і дорослим, купатись можна тільки в спеціально відведених місцях – пляжах, де немає ям та водоворотів.

Не пустуйте на воді. Нічого доброго немає в нерозумних „жартах”, коли підлітки притоплюють силоміць один одного. Такі розваги нерідко закінчуються трагічно. Ніколи не плавайте під час недуг, навіть найлегших. Під час купання пильнуйте, по можливості, за тим, що роблять ваші товариші, і, якщо необхідно, надавайте їм посильну допомогу.

Цікаві уроки безпечного плавання для наймолодших можна знайти у книзі Іванченко А., Колика В. „Уроки Сірої Качки”.

Диктант №4                               Бурульки

Нестійкі погодні умови – відлига вдень і морози вночі – та значне нагромадження снігового покриву сприяють активному утворенню бурульок на покрівлях споруд (особливо старих будинків з похилим дахом) та великих деревах. Особливу небезпеку бурульки становлять у місцях масового скупчення людей та на вузьких вуличках, де тротуари безпосередньо прилягають до будинків. Утворення бурульок є серйозною проблемою. Падаючи, вони можуть травмувати перехожих. Загрозливою є ситуація поблизу під’їздів багатоповерхових будинків та при вході до торговельного майданчика. Вірогідність травмування в цих місцях є найвищою. Щоб не стати жертвою крижаних бурульок, які можуть впасти на пішохода, необхідно не заходити за межі встановлених огорож, а в місцях їх відсутності самому звертати увагу на наявність небезпечних утворень з криги й снігу на дахах будинків.

По можливості слід триматись на відстані 3-5 метрів від будинків та інших споруд, вибираючи найбільш безпечний маршрут руху вулицями міста. Уважними слід бути під час прогулянок у парку, особливо з дітьми. На деревах утворюється значний сніговий покрив, подекуди з них може впасти велика брила снігу разом з бурульками. Тож проходячи біля високих дерев, спершу переконайтеся, що немає загрози падіння снігу. Пам’ятайте, що дотримання основних заходів безпеки та порад дозволить вам уникнути трагічних наслідків.

Диктант №5                           Увага на дорозі!

У наш час людина найбільше страждає від небезпек, які сама ж і створила. Вона перманентно живе і діє в умовах потенційних небезпек, що постійно змінюються. З появою автомобілів виникло питання, як забезпечити безпеку їх руху та безпеку пішоходів, адже статистичні дані свідчать про те, що найвищий показник трагічних випадків пов’язаний з дорожньо-транспортним рухом.

Для цього були створені правила дорожнього руху, які обов’язкові для виконання всіма учасниками дорожнього руху. Їх виконання – запорука у збереженні людського життя на дорозі.

Будь-яка вулиця складається з проїзної частини, узбіччя та тротуару. Саме тротуар – той елемент дороги, що призначений для руху пішоходів, він прилягає до проїзної частини або відокремлений від неї газоном. У всіх інших місцях рухатися дрогою небезпечно.

Причинами вуличного травматизму в основному є порушення правил дорожнього руху пішоходами: перехід вулиці в недозволеному місці, гра на дорозі, тротуарі, мосту, перехід дороги на близькій відстані від автомобіля, що рухається. Крім цього, багато людей неправильно поводять себе при виході із трамвая, автобуса, тролейбуса, неправильно обходять транспорт, помилково приймають рішення в дорожній ситуації.

Пам’ятайте: безпека руху на дорозі – запорука життя і здоров’я!

Диктант №6                    Обережно: отруйні гриби!

Гриби – їжа важка. Кожен гриб містить у собі речовини, які можуть не перетравлюватися людським організмом. Якщо речовини, що проникли в шлунок у підступному «троянському» грибі, виявляться сильнішими ферменту, що виробляється в травному тракті людини, то розгорається справжня “війна”. Отруйні речовини атакують найважливіші органи людини: печінку, нирки, кишечник, шлунок. Ті, беззахисні перед хімічною атакою, починають або втрачати клітини, або руйнуватися, а це дуже небезпечно для життя і здоров’я людини.

Смертельно небезпечними для людини є, наприклад, бліда поганка і її родичі по виду. Для того щоб відправити людину на той світ, достатньо 5 г поганки на 50 кг ваги. Решта ж грибів – навіть мухомори і волоконниці – заряджені отрутою в значно меншій мірі.

Симптоми небезпечного отруєння грибами можуть бути різними, а з моменту поїдання отрути до перших ознак отруєння може пройти від 2 до 12 годин. Можуть розширитися або звузитися зіниці, з’явитися слинотеча або почне коливатися тиск. Під час отруєння будь-яким типом грибів буде нудити, а також з’явиться діарея. Єдине, яку реакцію не можуть дати гриби, – це підйом температури. І якщо за шлунково-кишковими симптомами вона підніметься – радійте. Ваш організм переборе отруту.

У разі отруєння грибами треба швиденько промити шлунок. Для абсорбції шкідливих речовин можна випити активоване вугілля. І чекати, поки організм перенесе струс і дозволить собі продовжити нормальне життя. За будь-яких симптомів, що з’явилися після вживання в їжу грибів, необхідно відразу ж викликати «швидку». (180 сл.)

Диктант №7                                       Повінь                           

Повені – поширене у світі явище. Але до цього часу люди не навчилися давати раду, коли їх атакує велика вода. Починаючи від біблійного Всесвітнього потопу і до наших днів вода залишається непередбачуваною стихією.

Негативні наслідки від повеней і паводків проявляються на 27 відсотках території України, де проживає майже третина населення. Найбільшої шкоди від них зазнають гірські та передгірські райони Карпат. Населення і економіка країни зазнають при цьому значних збитків.

При отриманні попередження про загрозу затоплення внаслідок виходу із русел великих та малих річок або внаслідок руйнування гребель водосховищ і виникнення катастрофічного затоплення  слід дотримуватися встановлених правил.

Найперше – без зволікання вийти в безпечні та підвищені місця. Під час рятувальних робіт необхідно поводити себе спокійно, мати витримку, а головне – суворо дотримуватись вимог рятувальників. Не можна переповнювати рятувальні засоби (катери, човни, плоти тощо), оскільки це загрожує безпеці рятувальників і тих, хто підлягає врятуванню.
Потрапивши у воду, слід скинути із себе важкий одяг і взуття, відшукати поблизу плаваючі чи підвищені над водою предмети, скористатися ними до отримання допомоги. Якщо є час, то необхідно вжити заходів щодо рятування майна і матеріальних цінностей: перенести їх у безпечні місця, а самим зайняти верхні поверхи (горища) чи дахи будинків.

Диктант № 8                         Пожежа в лісі

Пожежі – найбільш масове і розповсюджене лихо: вони відбуваються практично в усіх районах нашої країни, особливо в лісах, на торф’яниках, полях. У 90 % випадків причиною виникнення лісових пожеж  стає людина, яка необережно поводиться із вогнем і не звертає уваги на необхідність суворого дотримання правил протипожежної безпеки.
Найбільш небезпечними є лісові пожежі. Причини їх виникнення різноманітні: це насамперед необачні дії людини (розведення вогнища і необережне поводження з ними), використання несправної техніки та агрегатів, браконьєрська охота в засушливий період року, грозові розряди та самозагорання торфу тощо.

Більше за все пожеж виникає в соснових лісах у суботу, неділю й понеділок (до 40 % спалахувань). Тому в лісах заборонено розводити вогнища. Особливо це небезпечно у місцях із підсохлою травою і під коріннями дерев. Тут не можна кидати запалені сірники, недокурки, використовувати машини з несправною системою живлення, палити і користуватися вогнем поблизу машин.

Культурномасові заходи у лісі необхідно проводити на спеціально відведених ділянках. Поблизу цих місць повинні бути водоймища і, безумовно, засоби гасіння пожеж: вода, пісок або грунт, ручні вогнегасники, азбестові й брезентові покривала і навіть віття дерев та одяг.

При виникненні пожежі не панікуйте, не приймайте поквапливих рішень. Дійте обережно й зосереджено. У першу чергу зателефонуйте в пожежну частину за номером 101.  А під час саморятування і рятуванні інших людей дійте  дуже швидко, оскільки основною небезпекою є висока температура повітря та задимлення, можливі обвалення дерев та провали внаслідок вигорання торфу, а також наявність небезпечних концентрацій різних продуктів горіння.

Диктант № 9                  Терористична загроз

Терористичний акт – це агресивний прояв із застосуванням зброї, вчиненням вибуху, підпалу чи інших дій, який створює небезпеку для життя чи здоров’я людини. Такі дії чинять з метою порушення громадської безпеки, залякування населення, провокації воєнного конфлікту, міжнародного ускладнення.

        Будь-яка людина може виявитися заручником у терористів. При цьому останні можуть домагатися досягнення політичних, соціально-економічних чи кримінальних цілей. У всіх випадках ваше життя ставатиме предметом торгу для зазначених осіб. Захоплення в заручники може відбутися в будь-якому місці: транспорті, установі, квартирі та на вулиці.

       Якщо ви опинилися в заручниках, зберігайте самоконтроль і спокій. Ваше основне завдання за даних обставин пристосуватися і вижити. Ставши заручником, дотримуйтесь відповідних правил поведінки. Не робіть несподіваних рухів, не реагуйте на жорстокість, образи й приниження, не дивіться терористам в очі, не вступайте з ними в суперечки, виконуйте всі вимоги, що ставляться перед вами. У випадку, коли вам необхідна медична допомога, говоріть спокійно й коротко, не нервуючи правопорушників. І головне – не занепадайте духом, до кінця сподівайтеся на сприятливе вирішення екстремальної ситуації.

Запам’ятайте: ваша мета – залишитися живим!

Диктант № 10                      На «ви» з електрикою!  

Кожного дня ти користуєшся електричними приладами, але потрібно знати, що вони несуть у собі небезпеку. Тому, щоб уникнути багатьох неприємностей, достатньо завжди пам’ятати правила поводження з електричними приладами та неухильно їх дотримуватись.

Про що ж варто знати нам насамперед? Електронагрівальні прилади, такі як електрочайник, електросамовар, електропраска, електрокамін та інші, потрібно вмикати в електромережу справними. Ні в якому разі не торкайся оголених місць на проводі, бо це може призвести до травми. Не залишай без нагляду увімкненими в розетку електроприлади.

Забороняється тягнути за електричний шнур руками, тому що він може обірватися і вразити електричним струмом. Не можна заповнювати водою ввімкнені в електромережу чайники, кавоварки, каструлі. Не торкайся мокрими руками та не витирай вологою ганчіркою електричні кабелі, штепсельні розетки, вимикачі, інші електроприлади, ввімкнені в електромережу.

Якщо ж, наприклад, електроприлад зайнявся, спробуй діяти за такою схемою: обмотай руку сухою ганчіркою, висмикни вилку з розетки, накрий палаючий предмет ковдрою, повідом дорослих про пожежу.

Під час прогулянки забороняється підходити до оголених дротів і чіпати їх руками, розводити багаття, запускати повітряних зміїв під лініями електропередач, гратись поблизу підстанцій.

Якщо не забувати ці прості правила, то можна уникнути багатьох неприємностей. Пам’ятай: несправності в електромережі й електричних приладах може усунути лише спеціаліст-електрик!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.