Плануйте подвиги щоденно!

Плануйте подвиги щоденно!Гадаю, розміщення розробки цього уроку української мови в 11 класі доречне саме сьогодні, коли ми вшановуємо і Святу Покрову, і наше українське козацтво, і наших славних воїнів, які захищають східні рубежі України. Розмислюючи над його ідейним наповненням, намагалася пробудити в учнів роздуми про особисту готовність жити і працювати задля блага держави. Хотілося, аби старшокласники розуміли свою особисту причетність до змін, яких ми так прагнемо, і особисту відповідальність кожного перед самим собою, своїм обов’язком, своєю державою. Безумовно, мовна лінія уроку переважала. Проте це не просто сукупність роздрібнених теоретичних відомостей, а спроба систематизованого викладу структурно-семантичної теорії з урахуванням внутрішньорівневих, міжрівневих і міжпредметних зв’язків.

Тема: Стилістичні засоби синтаксису. Синонімія складних сполучникових і безсполучникових речень. Плануйте подвиги щоденно.

Мета: розширити знання учнів з теми, вміння та навички уживання синонімічних складних сполучникових та безсполучникових конструкцій у власному мовленні, ураховуючи їх виражальні можливості, що визначає стильову закріпленість цих конструкцій; прагнути до оволодіння учнями засобами експресивного й емоційного, книжного й розмовного синтаксису, аби вдало використовувати синтаксичні засоби в контексті; формувати навички самостійної навчальної діяльності, що закладають ґрунт для розвитку мовної особистості, здатної до самоосвіти; розвивати інтелектуально-креативні здібності випускників; виховувати мовне чуття пошани до правильного нормативного українського мовлення, духовне багатство та здатність берегти й розвивати мовні традиції, готовність до активної діяльності для блага людей і держави, особистих звершень і досягнень.

Обладнання: мультимедійні матеріали, роз даткові матеріали, словники, текстовий матеріал

Тип уроку: урок розширення  і поглиблення знань, умінь і навичок.

Хід уроку:

  1. Організаційний етап. Емоційний вступ.

Нещодавно, під час вручення Святославові Вакарчуку ордена Свободи, співак виступив, як на мене, з потужною промовою, у якій, зокрема, сказав:  «Ворог, який роз’їдає Україну зсередини – корупція, тотальна несправедливість, невігластво, низький рівень так званої еліти. Цей ворог значно підступніший і небезпечніший, ніж будь-який зовнішній. Щоб перемогти його, потрібні герої — герої в українській політиці і владі. На жаль, на сьогодні таких героїв ми не бачимо.

Ми не бачимо подвигів. Не бачимо справжніх жертв. Нам не потрібні політики – звичайні люди. Нам потрібні кіборги в політиці! Сьогодні нам потрібні люди, здатні на подвиги, надлюди».

Розмислюю над цими словами і розумію, що вони стосуються кожного з нас. Погодьтесь, усі ми звикли бути звичайними. А чи не час кожному з нас нарешті зважитися на дії і вчинки, які здатні були б змінити наше життя. Чекати подвигів і жертв від когось –марна, повірте, справа, якщо не мати до цього власної готовності. Переконана, що герої, справжні кіборги нам потрібні не тільки в політиці (хоча, звісно, там найперше), але й в школі, у науці, в економіці – у всіх сферах життя! Якщо ми хочемо побудувати нову країну –час змінюватися, докладати надзусиль, час ставати отими кіборгами, які тримали оборону Донецького аеропорту і які залишилися непереможеними.

Саме про це хотілося б поговорити з вами, завтрашніми випускниками, сьогодні на відкритому уроці української мови.

  1. Активізація пізнавальної діяльності. 
  1. Робота над збагаченням словника учнів
  • Діти, слово кіборг ось уже 2 роки міцно увійшло в наш активний словник.

Пропоную вам на основі відомих вам лексичних значень цього слова довести, що лексична система мови перебуває в постійному русі й динаміці, продемонструвати, які саме засоби сприяють її збагаченню. З’ясувати, у якому значенні це слово вжив Святослав Вакарчук.

Відповіді учнів:

  • Пряме лексичне значення слова КІБОРГ таке: це біологічний організм, що містить механічні або електронні компоненти.
  • У науковій фантастиці — це фантастична істота, напівлюдина-напівмашина.
  • З 2014 року в українських засобах масової інформації та соціальних мережах поширюється вживання терміну кіборги як назви українських вояків — захисників донецького аеропорту під час війни на сході України.
  • У своїй промові Святослав Вакарчук вживає це слово у значенні «надлюдина», «герой», «той, хто здатний на подвиг в ім’я інших». Таким чином, у мові з’являються інновації внаслідок різноманітних семантичних перетворень, зокрема – переосмислення, яке мовознавці вважають одним із джерел збагачення словникового складу української мови.

Доберіть синоніми до слова кіборг: робот, напівлюдина, напівмашина, андроїд. Чи доречно їх вживання в останньому значенні? (Ні, лише слово кіборг має експресивний, стилістично забарвлений відтінок і сприймається нами в іншому розумінні)

Які ж синоніми в цьому випадку доречні? (Герой, супермен, надлюдина, воїн)

Отож, ми можемо говорити й про складну та багату синонімію української мови. Нові слова потребують нашої особливої уваги і доречного їх вживання. Тож пильнуйте у слововживанні!

Завершуючи словникову роботу, хочу сказати, що слово «кіборги» у значенні «захисники донецького аеропорту» було назване словом 2014 року за версією словника сучасної української мови та сленгу «Мислово». Хочу познайомити вас з цим інтернет-ресурсом

МИСЛОВО— онлайн-словник неологізмів та сленгу сучасної української мови. Слова та визначення до словника додаються інтернет спільнотою. Станом на серпень 2014 року словник містить понад дві тисячі визначень.

  1. Колективна робота з текстом

Не бійтеся й ставати героями! Так продовжу хід нашого уроку, звернувши вашу увагу на спроектований перед вами текст. Він про людину, якій там, на передовій, дали позивний «першої людини» – Адам.  Євген Межевікін – один із тих, хто всюди і завжди перший – розвідати ситуацію,  прикрити позиції, відремонтувати танк чи вступити у бій. «Адам врятував мені життя», – таких зізнань військових про Адама десятки!

                Постановка мовознавчого завдання. Позаяк ми в 11 класі розширюємо й поглиблюємо свої знання про стилістичну систему синтаксису української мови, зокрема, кілька уроків поспіль розглядаємо складні речення різних типів і особливості їх вживання, я пропоную вам в запропонованому тексті  інтерв’ю з українським кіборгом Адамом знайти складні речення різних типів і з’ясувати доречність їх вживання саме в цьому тексті. Увага на екран.

Текст. Легендарний Адам.

  1. Хтось називає Адама «янголом-охоронцем», хтось «безстрашним кіборгом», хтось «льотчиком». 2. Коли слухаєш розповіді про нього, відразу стає зрозуміло, чому, крім Героя України й орденів Богдана Хмельницького, у нього є ще одна, особлива нагорода – «Народного героя». 3. Нею нагороджують військові разом із волонтерами та експертами. 4. Тут важко запідозрити чиїсь інтереси: це визнання любові й поваги до конкретного бійця.

 «5. Мені навіть важко було зрозуміти, за який саме бій мене нагородили, адже бої були постійно, -згадує Герой України Євген Межевікін. – 6. Що додавало мені сили? 7. Та нічого, задля хлопців там був. 8. Ще з першого блокпосту зрозумів: моє завдання – зберегти їхні життя… 9. А страх? 10. Морально дійшов до щосекундної можливості загинути – страх пропав… 11. Про дім не думав: такі думки гальмують реакцію й дії. 12. А відсікаєш від себе все, думаєш лише про роботу – тоді все спокійно й  добре… 13. Чи сильний ворог? 14. Це супротивник, з яким можна і треба боротися. 15. Раніше й уявити не міг, що доведеться воювати з росіянами: вони ж «друзі й брати»,  та й народився я сам у Росії… 16. Зараз знаю одне: наша сила в правді. 17. Це наша земля, це наш дім, і нам його захищати…»  (З інтерв’ю «Українській правді»)

Плануйте подвиги щоденно!
Євген Межевікін
  • На основі змісту цього уривку з інтерв’ю з героєм скажіть, що ж наснажує людину на щоденні подвиги?

Справді, вічні цінності – родина, друзі, побратимство, рідна земля, правда – повинні визначати буття кожного з нас. Людина покликана служити добру і правді, тоді є сенс жити, творити, здійснювати подвиги.

А нас чекає перевірка мовознавчого завдання.

Відповіді:

1 речення –складне безсполучникове (таке нанизування граматичних основ, коли присудок пропускається, робить інтонацію основним засобом зв’язку між частинами, а це дає відчуття експресії, емоційного вираження думки)

2 речення – складнопідрядне з кількома підрядними: у ньому досить чітко виражений характер відносин між частинами (умовна і з’ясувальна підрядні частини). А відтак сприймається нейтрально, як певна закономірність.

Назвіть іще складнопідрядне речення: 5 і 14.

  • Які ще речення безсполучникові? 4, 8, 10, 11, 12, 16
  • Чи є речення з різними видами зв’язку? 15, 17 (накресліть їхні схеми в зошитах, біля дошки 2 учні)
  • Перевірте правильність роботи (на слайді правильні схеми)
  • Чому їх в тексті набагато більше? Чим це пояснити?

Вони  передають  рух  авторської  думки,  допомагають  розкрити складність життєвих ситуацій. У  них емоційно відображаються умови й результати, причини  і наслідки, початок  і кінець, розвиток дії  і висновок.

Учитель. Справді, специфіка інтерв’ю в тому, що воно передбачає усне спілкування, яке будується на коротких фразах, припускає еліпси, безсполучниковість. Відтворюваний у прямій мові динамізм усного мовлення забезпечує правдивість передачі подій та емоцій.

Міні-підсумок: Безстрашний кіборг Адам щодня чесно виконує свою роботу. Зараз він сів за парту в Национальній академії оборони вчитися далі, щоб учити інших. На майбутнє –багато планів, вони, звичайно, пов’язані з мирним життям, але за потреби Євген Межевікін на фронті буде першим!

А ми поки що за шкільними партами рухаємося уроком далі. 

III. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.

Як бачите, мовознавча тема нашого уроку пов’язана із стилістичними особливостями складних сполучникових та безсполучникових речень, сьогодні ми поглибимо і розширимо знання про їх синонімію, взаємозамінність, що залежить від ситуації мовлення, стилю та типу текстів.  Запишіть в зошити тему уроку.

Хвилинка емоційного розвантаження

А зараз пропоную вам хвилинку емоційного відпочинку.  Гадаю, ви впізнаєте героя мультфільму, уривок з якого я зараз вам запропоную переглянути. У ньому він відважився відправитися до північного полюсу, аби вполювати білого ведмедя.

Мюнхгаузен (уривок мультфільму) 1.5 хв.

Учитель А чи знаєте ви (можливо, хто читав, пригадує), що у барона Мюнхгаузена, великого фантазера і мрійника, кожного дня на 10 годину ранку був запланований подвиг? Звичайно, всі скажуть: це неможливо. А як думаєте ви? Чи реально планувати подвиги на щодень? (учні відповідають)

Один із ваших однокласників підготував цікаву етимологічну довідку про слово «подвиг». Він  спробує вам довести, що це і можливо, і реально. 

Етимологічна довідка

Учень

Справа в тому, що в наше життя це слово міцно увійшло в тому розумінні, яке надав йому Сталін і яке стало невід’ємною частиною радянської і пострадянської ідеології. У цьому значенні по́двиг — це саможертовний, героїчний вчинок, який має важливе значення, скоєний у надзвичайно складних, небезпечних умовах з великим ризиком для власного життя. Це готовність пожертвувати собою, яка затамовує в героєві почуття страху, болю і думки про смерть і штовхає на здійснення вчинку, не замислюючись при цьому про його наслідки.

Якщо ж згадати первісне значення цього слова, то щоденні плани Мюнхгаузена видаватимуться не такими вже й неймовірними. Слово ПОДВИГ старослов’янського походження. Вживалося в значенні «рухатися далі». Це високоморальний вчинок, який не має егоїстичних устремлінь. У класичному розумінні – спосіб життя чи окрема визначна дія подвижника.

Запишіть спільнокореневе гніздо до слова подвиг (подвижник, подвигати, двигун, подвижництво

Хочу, аби до вашого активного словника увійшли слова ПОДВИЖНИК, ПОДВИЖНИЦТВО. Погляньте на їх значення у словниковій статті

ПОДВИЖНИК – це аскет; самовідданий трудівник; людина, здатна на подвиг, це герой боротьби за досконалість.

Спробуйте на основі цього визначити лексичне значення іменника ПОДВИЖНИЦТВО і встановіть спосіб його творення та зміни у звуковому потоці, які при цьому відбулися:

ПОДВИЖНИЦТВО – це спосіб життя подвижника, який полягає в самовідданій діяльності,  що спрямована на досягнення високої мети.

Суфіксальний спосіб. При творення цього абстрактного іменника за допомогою суфікса ств відбувається чергування в групі приголосних к-ч-ц.

Подвижник + ство (о) > подвижництво 

Міні-висновок. Як учитель, що навчає мови, як громадянка своєї країни, як людина небайдужа, вірю в те, що подвижництво як постійне самовдосконалення, як шлях до високих мрій стане обов’язково основою вашого життя, основою життя людей в нашій країні. Гадаю, саме за це стоять на східних рубежах ті, для кого героїзм – щоденна справа.

  1. Поглиблення і розширення знань з теми

Ми продовжуємо знайомитися з незвичайними особистостями, приклад яких є для сьогоднішньої молоді дуже важливим. А наше наступне мовознавче завдання – з’ясувати, які складні сполучникові та безсполучникові речення перебувають в синонімічних відношеннях. Кожен варіант отримає картки з текстами різних стилів мовлення.

Ваше завдання: 1. Визначити стиль, тему та головну думку. 2. Назвати стилістично забарвлені слова. 3. Дослідити, як специфіка стилю впливає на добір синтаксичних конструкцій 4. Замінити сполучникові речення на безсполучникові і навпаки, зробити висновки про те, які складні речення можуть бути синонімічними.

Робота в парах за варіантами

1в.   Текст   Француз

Є люди, про яких складають легенди та розповідають їх від блокпосту до позицій. Ось, наприклад, Француз. Людина залізних нервів та просто титанічної сили духу. Про себе Француз каже, що він просто звичайний військовий сапер. Та далеко не кожна людина наважиться організовувати мінні поля під шаленим вогнем ворога, як то було під час оборони Савур-Могили. І повірте, далеко не кожен піде під вогнем снайперів розміновувати переправу, щоб врятувати міст і дати нашим військам час і можливість для маневру.

Коли час виходити на поле Французу, солдати спокійні (час). Свою роботу цей сапер зробить сумлінно. Попрацює Француз – жодного  «сюрпризу» під ногами не буде (умовне).  Від його роботи часто залежить, щоб батьки якогось піхотинця не отримали жахливої звістки.

Так Француз щодня додає до власного «тротилового тоннажу» по кілька кілограмів перемоги. Ризиковано, справді. Одна година роботи сапера на об’єкті – і втрачено кілька кілограмів ваги! (сурядне, наслідок, висновок) Та запитай у тих, хто ходить по «тиху смерть», чи хотіли б вони змінити професію, – почуєш, переконаний, тверде «ні».  Став сапером – рятуй чужі життя (наслідкове).

Плануйте подвиги щоденно
“Француз” на роботі

Висновок:

Тема: буденна «небуденна» робота військового сапера з позивним «Француз».

Стиль: публіцистичний, назвати забарвлені слова (вони надають емоційного захоплення роботою Француза, визнання її важливості, героїзують його буденну роботу). Оскільки публіцистичний стиль відзначається емоційністю, експресивністю, то в ньому переважають безсполучникові речення.

Основна думка: люди справжньої  сили духу гідні нашої поваги й пошани.  Вони – часто непомітні й скромні – роблять героїчну роботу, не вважаючи себе героями, а просто рятуючи життя інших

Синонімічними є: безсполучникові складні речення з часовими, умовними, наслідковими відношеннями та складнопідрядні речення з підрядними часу, умови, наслідку (в яких ставиться тире) або складносурядні речення з єднальними сполучниками.

Учитель: зверніть увагу, що в передостанньому реченні форма наказового способу виступає в ролі умовного. Це пояснюється близькістю їхніх модальних планів. Відомий мовознавець, подвижник О.О. Потебня (портрет Олександра Потебні) пояснював це так: «Схожість між способами умовним і наказовим полягає в тому, що обидва вони, на противагу дійсному, виражають не дійсну дію, а  ідеальну, тобто уявлювану існуючою в думці мовців»

Учитель. Якби хтось рік назад спитав у навкололітературній бесіді про враження від прочитання «Аеропорту», то скоріше за все його співбесідникові відразу б пригадався роман із однойменної назвою американського письменника Артура Хейлі (1968). Сьогодні ж, коли вже більше року в Україні триває неоголошена війна, ця назва асоціюється винятково з романом Сергія Лойка, який за неповний місяць набув статусу бестселера.

Учні 2 варіанту працювали саме над уривком з цього твору.

2в. Уривки з роману Сергія Лойка «Аеропорт».

Минуло вже тижнів зо два, як українські частини залишили старий термінал, що на той час внаслідок постійних обстрілів перетворився на безформну задимлену гору руїн.  Вона нагадувала Олексію Спітак, бо це вірменське міст було зруйноване страшним землетрусом у 1988 році…

Після відходу кіборгів у новий термінал російські командос зі спецгрупи «Вимпел» ГРУ Генерального штабу РФ встановили над руїнами старого термінала два прапори – триколор Російської Федерації й недоладне багатоколірне полотнище ККНР, так званої Красно-Кам’янської Народної Республіки…

Проте «кацапський» і ККНРівський прапори викликали в Андрія, таксиста зі Львова, та двох його друзів несказанне обурення. Вони вирішили: треба пробратися через нескінченну двохсотметрову смугу смертельних перешкод до старого термінала, скинути «ганебні ганчірки» й знову встановити там український синьо-жовтий стяг. Олексію сказали, що на те є наказ.

Раннього ранку в тумані всі четверо вирушили до старого терміналу. Дісталися без пригод. Скинули два ворожі прапори, а натомість установили на ньому свій. Зробили селфі для своїх подруг і друзів у Фейсбуці, а потім двоє Андрієвих друзів попросили Олексія «сфотать» їх разом.

Висновок:

Тема: життя кіборгів на війні під час оборони Донецького аеропорту.

Стиль: художній, назвати забарвлені слова (безформна задимлена гора руїн, недоладне багатоколірне полотнище, відморожені сепаратисти, смуга смертельних перешкод, скинути «ганебні ганчірки», синьо-жовтий стяг). У тексті більшість речень – сполучникові, тут важливо передати опис певних подій докладно, більш розгорнуто, без еліпсів і скорочень

Основна думка: синьо-жовтий прапор – символ нашої нескореності й незалежності.

Синонімічними є: безсполучникові складні речення, яким характерні смислові відношення причини, пояснення чи доповнення (в яких вживається двокрапка) і складнопідрядні речення з підрядними з’ясувальними, означальними, причини. Синонімічними є безсполучникові складні речення зі значенням протиставлення, зіставлення (в яких ставиться тире) та складносурядні речення з протиставними сполучниками а, але, проте, зате, однак.

Учитель: На Львівському форумі видавців за 2 дні було придбано 10 тисяч примірників роману «Аеропорт», яку, без пафосу, можна назвати книгою, що відбила цілу епоху – епоху підступної війни на нашій території.  Пропоную переглянути короткий буктрейлер книги (перегляд) Раджу до прочитання!

 Міні-підсумок:  А підбиваючи підсумки вашої роботи з текстами, зазначу: синонімія безсполучникових та сполучникових складних речень демонструє неймовірне стилістично-семантичне багатство нашої мови, яка багата й самодостатня на всіх рівнях: лексичному, морфологічному і, безумовно, ми це побачили, на синтаксичному. Добір речень визначається особливостями стилю, формою текстів, мовленнєвою ситуацією та метою висловлювання. Розуміти це – значить мати можливість відтворити велику кількість відтінків сказаного, побаченого, почутого. Бути компетентним і свідомим у виборі тих засобів, які відповідають комунікативній меті й завданням, – повинно стати щоденною потребою кожного з нас.

  1. Контрольно-рефлексивний етап.

Учитель Усі ви розумієте, що зовсім скоро на вас чекає перший важливи1й іспит –проходження тестів ЗНО. Підготовка до них – також великий подвижницький труд. Це щоденна робота над собою, це переборювання труднощів у засвоєнні складних тем, це щоденна перемога над власним «не хочу» чи «якось там здам». Пропоную вам на цьому етапі уроку перевірити засвоєні знання з теми, виконавши тестові завдання.

Виконання тестових завдань

Хтось із великих сказав, що творчість – теж високий подвиг. А мені здається, що подвижник і творець чи не одне й те ж. У творчості людина здатна перетворювати світ, ламати стереотипи, робити те, чого ніхто зазвичай не робить.  Перед вами люди, події, подвиги, які в різний час кардинально змінили світ: руфер Мустанг, мати Тереза, Юрій Гагарін, Плутон, південний полюс, Майдан, Стів Джобс, Тарас Шевченко.

Пропоную вам насамкінець творчо підсумувати роботу над темою уроку. Напишіть твір-хвилинку з теми «Їх подвиги змінили світ», використовуючи складні речення різних типів відповідно до того, які думки та почуття ви бажаєте донести слухачам.

Твір-хвилинка

Учні зачитують кілька варіантів

  1. Вдивляюся в обличчя відомих людей і розумію: кожен у свій час на крок наблизив людство до досконалості. Їхні подвиги – гуманні, наукові, фізичні – це завжди рух уперед. Почни лише мріяти про недосяжне – і колись воно стане реальністю.
  2. Вірю: подвиги достойних назавжди залишаться в історії людства. Хто зрозумів сенс життя, той найвищою своєю метою поставив служіння людям.
  3. Складатиму іспити – обов’язково згадаю когось із великих. Із малих мрій про нові землі, небо, космос виростали першовідкривачі й першопрохідці.
  4. Мустанг на московській висотці! Ти змінив Україну! Синьо-жовта зірка стала символом невідворотних змін: ми почали мріяти про нові висоти!

5.Поетичний варіант:

Моя мета – це рух і дія,

Не зможу жити я щасливо,

Допоки думаю і знаю:

Без вчинків щастя не буває!

Висновок: У кінці урочистої промови Святослав Вакарчук сказав: орден буде мені нагадувати, що кожного дня, потрібно робити більше для того, щоб твоя країна була вільною. І нагадуватиме, що я сам ще зробив недостатньо для того, щоб наша країна нарешті стала кращою».

Хочу, діти, аби так само думали й ви, щоб були спроможними на високоморальні вчинки в ім’я свого народу, для блага держави. І вірю, що колись хтось із вас під час церемонії нагородження орденом Свободи чи якоюсь іншою державною нагородою скаже: Я горжуся, що живу в прекрасній країні, яку змінив разом з іншими.  Подвиги людей змінили цю країну, хоч колись в це мало хто вірив.

Дерзайте, дійте, сійте, перетворюйте цей світ! Плануйте подвиги щоденно!

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.