10 клас. Українська література. Леся Українка “Лісова пісня”

Фольклорно-міфологічна основа твору. Конфлікт між високим пориванням особистості та буденним життям, між мрією і дійсністю.

Ні! Я жива, я буду вічно жити, Я в серці маю те, що не вмирає”

Крок 1 Прочитайте про історію створення драми

Драма  «Лісова пісня» була написана в Кутаїсі в липні 1911 року в стані великого напруження творчих і фізичних сил. Леся в листі до Ольги розповідала:     «Писала її дуже недовго, 10-12 днів, і не писати ніяк не могла, бо такий уже був непереможний настрій, але після неї я була хвора і досить довго приходила до пам’яті…»         Проте задум твору  Леся Українка виношувала здавна, він хвилював, вабив до себе. У листі до матері вона зазначала: «Мені здається, що я просто згадала наші ліси та затужила за ними…».До написання «Лісової пісні» Леся Українка, можна сказати, готувалася все життя. Образи народних легенд, казок, повір’їв увійшли в її духовний світ ще з дитячих років. « А то ще я й здавна тую мавку «в умі держала», ще аж із того часу, як ти в Жабориці мені щось про мавок розказувала, як ми йшли якимсь лісом з маленькими, але дуже рясними деревами. Потім я в Колодяжному в місячну ніч бігала самотою в ліс (ви того ніхто не знали) і там ждала, щоб мені привиділася Мавка… Видно, вже треба було мені її колись написати, а тепер чомусь прийшов «слушний час»… Зчарував мене сей образ на весь вік», – писала Леся Українка матері 2 січня 1912 року.         Велике враження справили на малу Лесю відвідини дядька Лева в селі Скулині, ночівля в урочищі Нечимному, що розкинулось над глибоким лісовим озером. «Ходячи по лісі та коло озера, – згадувала сестра Лесі Українки Ольга Косач-Кривинюк, –  надто ж сидячи біля вогнища, почули ми багато, багато оповідань про той ліс, про озеро, про всяку «силу» лісову, водяну, польову та про її звичаї і відносини між собою і людьми».         А ще сестра Ольга зазначала: «Всі мелодії, що Леся вибрала для «Лісової пісні», то все наші поліські мелодії».         Саме тому цей шедевр був так скоро написаний, вилився на папір протягом 10-12 днів.
Отже, «Лісова пісня» виросла на ґрунті української народної творчості. Глибоке знання фольклору дало можливість Лесі Українці  створити неперевершений твір.

Крок 2 Особливості жанру твору

Леся Українка наполегливо шукала термін для визначення жанрової своєрідності «Лісової пісні». Термін «драма-феєрія», який закріпився за твором, уперше вжитий Лесею в листі до матері 2 січня 1912 року. Розкриваючи зміст слів «драма-феєрія», поетеса зазначає, що вони мають ширше значення, ніж українські – «драма-казка». Драма-феєрія (від франц. fee – фея) – один із жанрових різновидів драми, якому властивий фантастично-казковий сюжет, неймовірні ( з реального погляду) перетворення. У такій драмі поряд з людьми виступають створені їхньою уявою фантастичні істоти.

Крок 3 Прочитайте критичну статтю в підручнику про твір.

Крок 4 Прослухіте переказ твору https://www.youtube.com/watch?v=3kYEoRTh1To&vl=ru

Крок 5 Прочитайте твір самостійно

Крок 6 Міркуйте

Які два світи зображені у ньому?(Світ природи і світ людини, світ вільного, духовного життя і світ буденного, прагматичного, світ реальний і світ прагматичний). 

Які персонажі твору представляють світ людини, а які – світ природи? 

У яких взаємостосунках ці два світи? Вони протиставляються чи прагнуть гармонії?

Фольклорно-фантастичні персонажі драми ознайомлюють нас із давніми уявленнями народу про світ природи. Кожний міфічний образ, створений народною уявою, сповнений великої мудрості, моралі. Які міфічні істоти діють у творі.

Крок 7 Знайдіть в мережі інформацію про їх символічне значення (можете зробити це письмово)

Крок 8 Поміркуйте, в яких стосунках перебувають люди й природа. Знайдіть приклади в тексті, зробіть закладки, випишіть цитати.

Крок 9 Перегляньте тизер до анімаційного фільму за мотивами твору Лесі ВУкраїнки https://mavka.ua/uk/news/video/71-mavka-the-forest-song-official-teaser-trailer-1

Крок 10. Це цікаво. Оксана Забужко вважає, що в “Лісовій пісні” закодовано нашу українську версію легенди про Святий Грааль https://www.you-books.com/book/O-Zabuzhko/Notre-Dame-dUkraine-Ukrainka-v-konflikti-mifologij

«Лісова пісня», хоч і має елементи казки, насправді – глибокозмістовна, філософська п’єса. Її можна читати й осмислювати протягом усього життя, і кожне прочитання відкриватиме нові нюанси думок. Для юних читачів «Лісова пісня» – прекрасна казка про любов і зраду, про силу «лісову» та «водяну». Людей з життєвим досвідом драма приваблює глибоким філософським змістом, кличе до гармонії буття, до згоди з власною душею.

Дякую за роботу!


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.