“Поезіє, сонце моє оранжеве!
Щомиті якийсь хлопчисько
Відкриває тебе для себе,
Щоб стати навіки соняшником”
Крок 1 Перегляньте світлини Івана Драча. Прочитайте про його життя за підручником, знайдіть в біографії ті деталі, які відповідають вікові митця на світлинах (від юності до старості)
Крок 2 Прочитайте за посиланням спогади про Івана Драча. https://hromadske.ua/posts/pomer-poet-ivan-drach Спробуйте осягнути суть його життя, поглядів на світ, на поезію.
Крок 3 Прочитайте мудрі вислови Івана Драча. Оберіть 2-3, напишіть, як ви їх розумієте (в зошиті)
Хто сумнівом битий, той не може вести.
Ми віримо в магію небес, але не віримо в манну небесну.
Вірші не потрібні нікому, саме тому вони — найголовніше.
Кожен українець — це «троїсті музики»: одне — думає, друге — каже, третє — робить.
Хто спить на землі — не боїться упасти.
Бог все поставить на місце, а ти йому все ж поможи.
Коли людина не встане з колін, то вона не далеко зможе пройти.
Щастя — це те, що було, щастя — це те, що буде, щастя — це те, що минає.І
Крок 4 Пригадайте визначення балади як жанру.
Як класичний жанр літератури балада передбачає зображення історичних, героїчних, інколи побутових ситуацій з елементами фантастики і таємничості. І. Драч по-новаторськи модернізує цю форму. Він приземлює сюжети своїх балад, з одного боку, сміливо вводить у них реалії побуту, а з іншого, — відштовхуючись від них, моделює незвичайні ситуації духовного вибору, осяяння чи, навпаки, зміління людської душі.
Крок 5 Поміркуйте, чому свою«Баладу про соняшник» І. Драч прокоментував так: «Це з тих віршів-таємниць, про які не знаєш, як вони народжуються, але коли вони вже в сповиточку лежать на білому папері, тоді їм і сам дивуєшся і тоді знову віриш, що ти щось можеш».
Крок 6. Прочитайте баладу, її аналіз
Дивується і читач в незвичайної образності, адже про поезію, її таємниці так багато написано, а І. Драч знайшов свій, оригінально-самобутній підхід до втілення теми таланту, не знищенності в людині творчих начал. Ліричних героїн у баладі двоє: соняшник і сонце, вони уособлюють ліричного героя і поезію. Ліричний герой соняшник має руки і ноги, може вилізти на грушу і рвати у пазуху кислиці; сонце, уособлюючи поезію, теж персоніфікується — іде на велосипеді «в золотих переливах кучерів, у червоній сорочці навипуск». Духовні та побутові реалії так примхливо переплітаються, що самі відтворюють святкову, небуденну атмосферу поезії – Соняшник тягнеться до сонця, а хлопчисько до поезії, яка втілюється в образі сонця. З подиву від величності і чарівності світу зростає мистецький талант, він може сягати зір, але закорінений у рідну землю — такий зміст цієї балади-притчі.
Крок 7 Прослухайте реп на цей твір Чи вдалося сприйняти твір по-сучасному?
Крок 8 Залиште коментар після уроку про ваші думки стосовно твору Івана Драча.
Найбільше мене вразили вислови Івана Драча. Вони поістині легкі , короткі , влучні та філософські. Вони вимагають від читача глибоких роздумів та думок. На мою думку , Іван Драч – це не тільки талановитий поет , а ще й мудрий філософ та життєвий наставник.
Так, читаймо поезію, аби пізнати мудрість життя
Іван Драч – великий письменник та людина.Його поезію має пізнати кожен!
Дякую за коментар. Ми вчимо справді талановитих і великих
Мені дуже сподобались Вислови Івана Драча,Вони дуже в лучні і є актуальні на сьогоднішній день,що до репу, особисто мені було легко сприймати цей твір по-сучасному,мені сподобалось
Дякую. Варто мудрості шукати в поетів
Іван Драч приваблює читача простотою,але в простих речах так багато сенсу. Його твори та життєвий шлях наштовхує на глибокі роздуми.
Дякую, у житті варто думати глибоко і шукати сенс у звичайних речах
Мені імпонують роздуми письменника про поезію. Вона тому й настільки важлива, адже не є необхідною. Соняшник неймовірно точно передає сутність людини: порив до високості із закоріненням у рідний ґрунт. Але саме сонце, поезія і взагалі творчість, дарує життю світло і надає сенс існуванню.
Бажаю, щоб ти завжди знаходила світло в житті
Прочитавши вірш Івана Драча, мені на перший погляд він здався специфічним, але вдумавшись у сенс та слова, моя думка змінилася. Автор бачить красу в повсякденні, в якому соняшник це і є поет та поезія. У вірші легко розкривається саме приховані можливості творчого життя. Цей вірш не тільки розказує нам про незрозумілі події життя соняшника, а ще й показує якою може бути “сонячна поезія”
Справді, важливло навчитися бачити красу в буденному