11 клас. Українська література. Іван Драч “Балада про соняшник”

“Поезіє, сонце моє оранжеве!
Щомиті якийсь хлопчисько
Відкриває тебе для себе,
Щоб стати навіки соняшником”

Крок 1 Перегляньте світлини Івана Драча. Прочитайте про його життя за підручником, знайдіть в біографії ті деталі, які відповідають вікові митця на світлинах (від юності до старості)

Крок 2 Прочитайте за посиланням спогади про Івана Драча. https://hromadske.ua/posts/pomer-poet-ivan-drach Спробуйте осягнути суть його життя, поглядів на світ, на поезію.

Крок 3 Прочитайте мудрі вислови Івана Драча. Оберіть 2-3, напишіть, як ви їх розумієте (в зошиті)

Хто сумнівом битий, той не може вести.

Ми віримо в магію небес, але не віримо в манну небесну.

Вірші не потрібні нікому, саме тому во­ни — найголовніше.

Національна безтактність дуже часто виростає на до­бре угноєному ґрунті великодержавного російського шовінізму.

Кожен українець — це «троїсті музики»: одне — думає, друге — каже, третє — робить.

Хто спить на землі — не боїться упасти.

Бог все поставить на місце, а ти йому все ж поможи.

Коли людина не встане з колін, то вона не далеко зможе пройти.

Світ починається з матері.

Щастя — це те, що було, щастя — це те, що буде, щастя — це те, що минає.І

Крок 4 Пригадайте визначення балади як жанру.

Як класичний жанр літератури балада передбачає зобра­ження історичних, героїчних, інколи побутових ситуацій з елементами фантастики і таємничості. І. Драч по-новаторськи модернізує цю форму. Він приземлює сюжети своїх балад, з одного боку, сміливо вводить у них реалії побуту, а з іншого, — відштовхуючись від них, моделює незвичайні ситуації духов­ного вибору, осяяння чи, навпаки, зміління людської душі.

Крок 5 Поміркуйте, чому свою«Баладу про соняшник» І. Драч прокоментував так: «Це з тих віршів-таємниць, про які не знаєш, як вони народжуються, але коли вони вже в сповиточку лежать на білому папері, тоді їм і сам дивуєшся і тоді знову віриш, що ти щось можеш».

Крок 6. Прочитайте баладу, її аналіз

Дивується і читач в незвичайної образності, адже про по­езію, її таємниці так багато написано, а І. Драч знайшов свій, оригінально-самобутній підхід до втілення теми таланту, не знищенності в людині творчих начал. Ліричних героїн у ба­ладі двоє: соняшник і сонце, вони уособлюють ліричного ге­роя і поезію. Ліричний герой соняшник має руки і ноги, може вилізти на грушу і рвати у пазуху кислиці; сонце, уособлю­ючи поезію, теж персоніфікується — іде на велосипеді «в золо­тих переливах кучерів, у червоній сорочці навипуск». Ду­ховні та побутові реалії так примхливо переплітаються, що самі відтворюють святкову, небуденну атмосферу поезії – Соняшник тягнеться до сонця, а хлопчисько до поезії, яка втілюється в образі сонця. З подиву від величності і чарівності світу зростає мистецький талант, він може сягати зір, але закорінений у рідну землю — такий зміст цієї балади-притчі.

Крок 7 Прослухайте реп на цей твір Чи вдалося сприйняти твір по-сучасному?

Крок 8 Залиште коментар після уроку про ваші думки стосовно твору Івана Драча.

12 коментарів до “11 клас. Українська література. Іван Драч “Балада про соняшник””

  1. Найбільше мене вразили вислови Івана Драча. Вони поістині легкі , короткі , влучні та філософські. Вони вимагають від читача глибоких роздумів та думок. На мою думку , Іван Драч – це не тільки талановитий поет , а ще й мудрий філософ та життєвий наставник.

  2. Мені дуже сподобались Вислови Івана Драча,Вони дуже в лучні і є актуальні на сьогоднішній день,що до репу, особисто мені було легко сприймати цей твір по-сучасному,мені сподобалось

  3. Іван Драч приваблює читача простотою,але в простих речах так багато сенсу. Його твори та життєвий шлях наштовхує на глибокі роздуми.

  4. Мені імпонують роздуми письменника про поезію. Вона тому й настільки важлива, адже не є необхідною. Соняшник неймовірно точно передає сутність людини: порив до високості із закоріненням у рідний ґрунт. Але саме сонце, поезія і взагалі творчість, дарує життю світло і надає сенс існуванню.

  5. Прочитавши вірш Івана Драча, мені на перший погляд він здався специфічним, але вдумавшись у сенс та слова, моя думка змінилася. Автор бачить красу в повсякденні, в якому соняшник це і є поет та поезія. У вірші легко розкривається саме приховані можливості творчого життя. Цей вірш не тільки розказує нам про незрозумілі події життя соняшника, а ще й показує якою може бути “сонячна поезія”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.