7 клас. Українська мова. Прийменник

Прийменники похідні та непохідні. Розрізнення прийменників і синонімічних сполук з іншими частинами мови. Написання прийменників

Як нема без зірок небозводу,
Як блакиті без сонця нема,
Так і мови нема без народу,
і народу без мови нема.
В. Забаштанський

Крок 1 Знайдіть у запропонованому тексті прийменники, визначте, у якому відмінку вони вживаються з іменниками та займенниками. Випишіть за зразком: Біля вікон (біля кого? чого? Родовий відмінок)

Палахкотять біля вікон животрепетним вогнем розвихрені мальви, пломеніють червоними язиками багаття під самісіньку стріху, того й гляди, від їхнього полум’я загориться хата… До пишного розмаїття мальв усі давно звикли, і стали вони невід’ємною частиною родини. Щороку ранньою весною з-під землі з’являлося зелене пагіння, за кілька ночей воно виростало вище призьби, привітно заглядало у вікна. На високих стеблах в’язалися десятки бутонів, які в кінці весни зацвітали червоними, світло-рожевими та темно-пурпуровими квітами. 

Крок 2 Прочитайте в підручнику матеріал про похідні й непохідні прийменники. Усвідомте, що вони мають різне походження. Є прийменники непохідні (ні від чого не утворилися: в, на, під тощо), а є похідні, які утворені такими способами:

  1. З кількох непохідних. Наприклад поєдналися по і над і з’явився прийменник понад
  2. Шляхом переходу з прислівника. Тобто були прислівники, н-д, навколо(де?), навкруги(де?), всупереч(як?), обабіч(де?), наперекір(як?) і багато інших. Коли після них вживається прийменник у Родовому чи Давальному відмінку, вони стають прийменниками: навколо нас, навкруги школи, всупереч закону, обабіч дороги, наперекір негараздам.
  3. Шляхом переходу з іменника. Тобто був іменник коло(що?), круг(що?), край (що?). Якщо після них вживаються слова в Родовому відмінку, вони стають прийменниками: коло тебе, круг лісу, край дороги.
  4. Поєднанням кількох слів. Серед таких прийменників запам’ятайте наступні: під час (уроку), незважаючи на (обставини), відповідно до (закону), згідно з (правилами),

Крок 3 Виконайте завдання

1. Позначте рядок, у якому виділене слово є прийменником  
А Мій рідний край, тобі відомі всі мої бажання.  
 
Б Перші орачі порушать ниву, поки напівсонну тополю збудить трактор край села. 
В Україна — край калини в полі, верби при річках та лелек у високості. 
Г Не край мого серця, воно й так болить. 
Д Вони боронилися і перемагали, падали і вставали, обороняючи свій край.

Вправа 2. Замініть виділені прийменники синонімічними, запишіть їх.

1. Коло млину, коло броду два голуби пили воду (Нар.творчість). 2. Коло річки на бережку дівчинонька ходить (Л.Глібов). 3. Перед його очима промайнули тяжкою хмарою перші літа його молодості (І. Франко). 4. Вона стояла навпроти парубка, як намальована (Панас Мирний). 5. Обіч дороги петляв слід Сірого (Н.Рибак). 6. Чіпка іде збоку отари, похнюпивши голову (Панас Мирний). 7. Ця подія трапилась на ту пору. 8. Вони зустрілись під Новий рік. 9. Від понеділка починаємо й працювати по-новому. 10. Чіпка сів поруч з матір’ю (Панас Мирний).

Крок 4 Перегляньте відеоурок про вживання прийменників https://www.youtube.com/watch?v=1jASVPXjgcU

Крок 5 Прочитайте матеріал про правопис прийменників

Крок 6 Виконайте завдання

Розкрийте дужки, поясніть написання прийменників.

1. (По)під гаєм зелененьким чиста річка тече (Я.Головацький). 2. Ось промінь впав (з)посеред верховіть (О. Ольжич). 3. Троянці (з)ляку задрижали (І. Котляревський). 4. (По)заду дітей на сірій дорозі залишались димчасті мережки дрібних ступнів (М.Стельмах). 5. Розвалювалась темрява, (з)під неї виходила земля, вибігала вода і вилітав жайворонок (М. Стельмах). 6. (По)серед ночі дощ пішов, зашелестів, як збіжжя, в полі (Д. Павличко). 7. Тече вода (з)під явора яром (на)долину (Т. Шевченко). 8. Блаженний муж (на)лукаву не ступає раду, І не стане (на)путь злого, і (з)лютим не сяде (Т. Шевченко). 9. Є розгадка щастя (в)кожному зелі (П.Окунець). 10. (По)між гарною капустою трапляються гнилі качани (Нар. творчість).

Дякую за роботу!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.