8 клас. Українська література. О.Довженко “Ніч перед боєм”.

“Дід-рибалка перевернув мені всю душу” (О.Довженко “Ніч перед боєм”)

О.Довженко, великий син свого народу, всебічно обдарований, нескорений, мав непросту долю. Коли почалася Друга світова війна, О.Довженко, хворий і вже не молодий, добровольцем пішов на фронт. Працював кореспондентом, знімав документальні фільми. Але головною зброєю на цей час для нього стало слово. Основна тема його творів цього часу – людина і війна, доля народу у війні.

Подивіться відео за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=BwbTqt6g9os або https://www.youtube.com/watch?v=HhNNSItHMgw

Прочитайте про митця у підручнику, знайдіть цікавий матеріал в мережі Інтернет.

Коментар: Олександр Довженко вразив своїм умінням зворушити серця воїнів та людей, які працювали задля перемоги в тилу. Чимало страшних воєнних картин лягло в основу творів письменника. Зокрема, на основі реальних подій написане й оповідання «Ніч перед боєм». Головні герої якого – дід Платон Півторак та дід Савка- ціною власного життя топлять у Десні човен з ворогами.

Прочитайте оповідання “Ніч перед боєм” або прослухайте його за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=LWrA6F87Cwo

Подумайте:

*Який жанр художньої літератури називається оповіданням?

 * Хто головні герої твору?

 * Ким був Петро Колодуб у мирний час?

 * Чи вразив вас факт, про який ідеться у оповіданні?

 * Назвіть прізвища героїв твору. (Сокіл, Троянда, Колодуб, Дробот). Які асоціації вони у вас викликають? (рослинний та тваринний світ).

 * Чому, на вашу думку, автор вибирає саме такі прізвища? (природа – мир)

 * Чи лишився слід у серцях воїнів від зустрічі з рибалками-перевізниками?

– Чому автор взяв простих людей для відтворення героїчного вчинку? (образи дідів –  уособлення краси та величі українського народу)

– Яка тема оповідання «Ніч перед боєм»? ( це твір про любов до рідного краю, вміння виконувати власний обов’язок перед Батьківщиною та про науку ненависті до ворогів)

– Які образи твору викликають у вас симпатію? Чому?

– Чи передбачувана для вас була смерть рибалок-перевізників?

– Які моральні уроки засвоїли ви після вивчення цього твору?

  Саме вам, діти, через роки, десятиліття слід нести пам’ять про страшну війну, яка принесла горе майже в кожну домівку, саме ви  не повинні забувати тих, хто захищав нашу Батьківщину від фашистської навали. Тих сивочолих ветеранів, у яких до цієї пори не загоїлися рани. Берегти спогади про тих, хто недолюбив, у кого так і не здійснилися мрії, хто поліг у боях, визволяючи міста і села України, хто свідомо зробив крок на зустріч зі смертю, аби ви жили у мирній Україні. Цих років не померкне слава! Ми присягаємося вам:”Ніхто не забутий, ніщо не забуте…”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.