9 клас. Українська мова. Текст. Його основні ознаки. Будова тексту.

ПРАЦЮЄМО З ТЕКСТОМ

Нарешті, діти, ми вичили з вами всі одиниці мови і підійшли до вивчення одиниці найвищого рівня, якою є текст. Саме текст виражає відносно завершене висловлювання на певну тему. У тексті ми можемо побачити найяскравіше, як реалізуються в мові мовні одиниці нижчого порядку.

Текст є одиницею мови, її найвищим рівневим поняттям після звуків мовлення (фонем), морфем, слів, словосполучень і речень. Крім цього, він є також і основною одиницею мовлення.

Текст — це висловлювання, яке складається з кількох речень, має певну змістову й структурну завершеність.

Комунікативність реалізується в спрямованості тексту на відповідного адресата.

Членованість — текст може членуватися на комунікативні одиниці нижчого рангу (складне синтаксичне ціле, фрази), яким відповідають (хоч і не завжди) мовні одиниці — абзац і речення.

Зв’язність — усі мовні елементи в тексті пов’язані між собою за логікою та структурою.

Інформаційність — текст акумулює інформацію та служить засобом її передачі.

Цілісність тексту полягає в тому, що в ньому вичерпно викладено тему, а виклад підпорядковано досягненню поставленої мети.

Завершеність тексту — необов’язкова ознака» притаманна лише конкретним текстам із визначеними межами.

Опрацюйте матеріал параграфа 34. Вправа 3 (письмово)

ПРАКТИЧНА ЧАСТИНА

1.Перепишіть, розставивши пропущені розділові знаки. Поділіть висловлювання на мікротеми. З’ясуйте тип мовлення. Доберіть заголовок, який би відповідав темі тексту.

Українська народна пісенність дорогоцінне надбання поетичного генія трудового народу нев’януча окраса його духовної культури (тут одне тире і одна кома). Здається усю мудрість обдарування усю красу і благородство душі усю ніжність і ласку увесь високий і гордий політ думки та натхнення вклали протягом століть у свої пісні легіони безіменних народних співаків і поетів (тут 4 коми) Тому сповнені юної зваби безсмертно ширяють пісні над українськими просторами легко залітаючи на крилах мелодії за межі рідного краю (тут 3 коми). Народні пісні володіють чудовою здатністю полонити людські серця підносити настрій окрилювати бажання надихати у праці розраджувати в горі тамувати душевні болі множити сили у боротьбі (тут 6 ком). До пісні звертаються колективно й поодинці в будень і свято старі й молоді звертаються при найрізноманітніших життєвих нагодах і душевних зворушеннях (тут 3 коми). У ній повсякчас можна почути рідний серцю голос батьківщини у якому бринить її ніжність і любов (тут 1 кома) Запам’ятайте супроводжуючи народне життя у щоденному побуті й на історичних шляхах пісня обіймала весь багатогранний світ людини (тут одна двокрапка і одна кома)(О. Дей).

2. Прочитайте текст, визначте його тему і основну думку (письмово). Знайдіть складнопідрядні речення. Випишіть і визначте їхній тип.

Біла тирса Над тихими водами річки здіймається високий берег, на якому розкинулося село. Скільки віків стоїть воно під високим блакитним небом! А які тільки вітри і грози не шаленіли над його почорнілими димарями!Білі хати маячать, немов шаланди в морі на солоних вітрах. Одні відслужили своє, струхлявіли, розсипалися – на їхньому місці виросли, мов гриби-печериці, інші. Такі ж білостінні, тільки кращі , просторіші, під шифером або черепицею. Споконвіку село називається Білогір’я, тому що давно колись, дуже давно, на цих косогорах шуміла біла тирса. Вона ще й тепер сивіє на валах і могилах прадавнього скіфського городища, яке неподалік дрімає тисячолітнім сном, немов навіки застигла зачарована казка. У сиву давнину, понад дві тисячі років тому, тут жили скіфи. Городище розкинулось, скільки бачить око. Височенні вали над Ворсклою, наче упокорені морські хвилі, осунулись, заросли лісами. А там, куди вони біжать, вигріває під сонцем свої старечі груди розрита могила. У літні ночі вона, як кратер старого вулкана у темряві, куриться сизим димом полиневого чаду.

На високий рівень: впр.5 параграф 34. Завдання Б письмово (творче)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.