Кобзарева поезія через століття – це всесвіт із невичерпним багатством української мови, сміливістю думки і справді пророчою уявою про те, що буде і нас не мине. “Послання…” – це твір, у якому Шевченко дав нам, українцям, національну ідею. Це твір, що як ніякий інший, спонукає подумати про те, “що ми?… Чиї сини? яких батьків? Ким? за що закуті?..” На початку 21-го століття пророче слово великого українця набирає особливої гостроти. У прегарному мереживі римованих рядків Шевченко залишив землякам свої поради, уклав плани на майбутнє, поділився бажаннями. І вони дуже на часі.
Крок 1 Прослухайте !!! послання у виконанні народного артиста України, легенди нашого українського слова Анатолія Паламаренка
До речі, декілька років тому Анатолій Паламаренко був присутній в Полтаві на нагородженні переможців конкурсу-захисту наукових робіт МАН і зі сцени читав цей твір. Зал був у захваті, у багатьох з’являлися сльози в очах, бо в кожному рядку, в кожній інтонації – була істина про нас.
Крок 2 Прочитайте послання самостійно.
Крок 4 Осмслюємо
Особливість назви твору: Мертві — українські поміщики-кріпосники; живі — інтелігенція, про яку поет найбільше говорить у творі; ненароджені — простий народ, поневолений, неготовий до участі в боротьбі. У заголовку цього твору автор звертається не тільки до своїх сучасників, а й до «ненарожденних земляків», тобто до наступних поколінь українців — отже, й до нас. Він вчить, що наш порятунок -— у єдності всіх сил нації.
Епіграфом твору стали слова з Біблії: «Коли хто говорить: люблю Бога, а брата свого ненавидить — лжа оце». Шевченко таким епіграфом натякає на панів, які експлуатують кріпаків і водночас стверджують, що люблять народ. Цим самим поет порушує проблему лицемірства, фальшивого патріотизму, що ведуть згодом до зради, утрати своєї національної свідомості.
Зверніть увагу, що ліричний герой заявляє про себе відразу, відверто з перших рядків твору. Він схвильований, обурений, бо пани оглухли, пруться на чужину, деруть шкуру з простих людей. Його турбує загальна байдужість, що запанувала у рідному краї. Упродовж усього послання ліричний герой, який передає слова самого поета, говорить про прірву між українськими поміщиками і народом.
Шевченко не називає ні одного прізвища чи імені, але дає чітку характеристику розбещеного, безкарного поміщицтва. Він звертається до них, як до підсудних словами в наказовій формі: схаменіться, подивіться, не шукайте, будьте люди, не дуріте дітей ваших, учітеся, думайте, часом поет вдається до вульгарних означень «недолюди», «діти юродиві», «ненаситі»).
Крок 5 Міркуймо! Звичайно, хотілося б, щоб ви провели паралелі з сучасністю. Подумайте, чи існує ця проблема зараз?
Крок 6 Усвідомлюймо Шевченкові настанови. Прочитайте крилаті вислови з послання і їх пояснення. Вони найактуальніші сьогодні для нашого суспільства.
“В своїй хаті своя й правда, І сила, і воля” – не варто шукати добра, правди, волі «У чужому краї…На чужому полі». Своя хата – образ-символ України.
“Нема на світі України, Немає другого Дніпра… ” – не можна знайти щось краще за свою землю, не можна сліпо насаджувати чуже, бо наша Україна – це рідна, єдина, не схожа на інші
“Чого ж ви чванитеся, ви! Сини сердешної Украйни! Сини сердешної Украйни! Що добре ходите в ярмі, Ще лучче, як батьки ходили” – у цих словах надія пробудити національну гордість синів України, задуматися та проаналізувати, чому ми ніяк не можемо побудувати незалежну сильну державу.
“Прочитайте знову Тую славу. Та читайте Од слова до слова, Не минайте ані титли, Ніже тії коми, Все розберіть… ” – Шевченко закликає усіх українців глибше пізнати свою справжню історію, вивчати її уроки, щоб двічі не ставати на одні й ті граблі
“Не дуріте самі себе, Учітесь, читайте, І чужому научайтесь, Й свого не цурайтесь” – Шевченко звертається до нас, українців, і до всіх людей світу,щоб ставали високоосвіченими , але не цуралися свого рідного, бо таких, хто забуває своє, покарає Бог, проклянуть люди”
“Доборолась Україна До самого краю. Гірше ляха свої діти Її розпинають” – Гіркі слова правди на рекламному щиті – наше сьогодення. Звичайно, чвари серед українців за владу – це ніж у серце України, але й ми потихеньку кров із цієї рани точимо : забуваємо свої звичаї та обряди, не дотримуємось прадідівської науки, соромимось материнської мови, не бережемо природне багатство і впевнені, що немає нашої вини у бідах України, а винні лише зовнішні вороги.
“Схаменіться! будьте люди, Бо лихо вам буде” – Шевченко писав ці рядки можновладцям не погрозою, а проханням-попередженням, добре було б, аби наші можновлідці теж це усвідомлювали. Чудовий девіз для роботи Верховної Ради.
“Обніміться ж, брати мої, Молю вас, благаю! ” – заклик-нагадування, що всі люди – брати: і до сусідів, які не миряться, і до братів, що не можуть ніяк поділити батьківський спадок, і до представників влади, до всіх людей, бо єднання – єдиний шлях до добробуту, щастя і миру на Землі.
Крок 7 Шевченкові гасла і Євромайдан. І через 200 років Шевченко сучасний як ніколи. Його гасла стали девізом боротьби українців за свою незалежність та європейський вибір у 2014 році
А які слова з Шевченкових творів ви б обрали як найважливіші для українців зараз? Напишіть в коментарях
Крок 8 Опрацюйте критичні матеріали підручника
Крок 9 У коментарях до публікації напишіть, які важливі Шевченкові настанови ви зрозуміли, що усвідомили для себе
Дякую за роботу!
А які слова з Шевченкових творів ви б обрали як найважливіші для українців зараз?
“Нема на світі України, Немає другого Дніпра…
Які важливі Шевченкові настанови ви зрозуміли, що усвідомили для себе
Я усвідомила для себе, що не потрібно ніколи зупинятися треба йти до кінця. Самовдосконалювати, дізнаватися більше про історію рідного краю . Пишатися та гордитися тим що я народилась та проживаю в Україні.