Нарешті, діти, ми вичили з вами всі одиниці мови і підійшли до вивчення одиниці найвищого рівня, якою є текст. Саме текст виражає відносно завершене висловлювання на певну тему. У тексті ми можемо побачити найяскравіше, як реалізуються в мові мовні одиниці нижчого порядку.
Текст є одиницею мови, її найвищим рівневим поняттям після звуків мовлення (фонем), морфем, слів, словосполучень і речень. Крім цього, він є також і основною одиницею мовлення.
Текст — це висловлювання, яке складається з кількох речень, має певну змістову й структурну завершеність.
Комунікативність реалізується в спрямованості тексту на відповідного адресата.
Членованість — текст може членуватися на комунікативні одиниці нижчого рангу (складне синтаксичне ціле, фрази), яким відповідають (хоч і не завжди) мовні одиниці — абзац і речення.
Зв’язність — усі мовні елементи в тексті пов’язані між собою за логікою та структурою.
Інформаційність — текст акумулює інформацію та служить засобом її передачі.
Цілісність тексту полягає в тому, що в ньому вичерпно викладено тему, а виклад підпорядковано досягненню поставленої мети.
Завершеність тексту — необов’язкова ознака» притаманна лише конкретним текстам із визначеними межами.
Опрацюйте матеріал параграфа 34. Вправа 3 (письмово)
ПРАКТИЧНА ЧАСТИНА
1.Перепишіть, розставивши пропущені розділові знаки. Поділіть висловлювання на мікротеми. З’ясуйте тип мовлення. Доберіть заголовок, який би відповідав темі тексту.
Українська народна пісенність дорогоцінне надбання поетичного генія трудового народу нев’януча окраса його духовної культури (тут одне тире і одна кома). Здається усю мудрість обдарування усю красу і благородство душі усю ніжність і ласку увесь високий і гордий політ думки та натхнення вклали протягом століть у свої пісні легіони безіменних народних співаків і поетів (тут 4 коми) Тому сповнені юної зваби безсмертно ширяють пісні над українськими просторами легко залітаючи на крилах мелодії за межі рідного краю (тут 3 коми). Народні пісні володіють чудовою здатністю полонити людські серця підносити настрій окрилювати бажання надихати у праці розраджувати в горі тамувати душевні болі множити сили у боротьбі (тут 6 ком). До пісні звертаються колективно й поодинці в будень і свято старі й молоді звертаються при найрізноманітніших життєвих нагодах і душевних зворушеннях (тут 3 коми). У ній повсякчас можна почути рідний серцю голос батьківщини у якому бринить її ніжність і любов (тут 1 кома) Запам’ятайте супроводжуючи народне життя у щоденному побуті й на історичних шляхах пісня обіймала весь багатогранний світ людини (тут одна двокрапка і одна кома)(О. Дей).
2. Прочитайте текст, визначте його тему і основну думку (письмово). Знайдіть складнопідрядні речення. Випишіть і визначте їхній тип.
Біла тирса Над тихими водами річки здіймається високий берег, на якому розкинулося село. Скільки віків стоїть воно під високим блакитним небом! А які тільки вітри і грози не шаленіли над його почорнілими димарями!Білі хати маячать, немов шаланди в морі на солоних вітрах. Одні відслужили своє, струхлявіли, розсипалися – на їхньому місці виросли, мов гриби-печериці, інші. Такі ж білостінні, тільки кращі , просторіші, під шифером або черепицею. Споконвіку село називається Білогір’я, тому що давно колись, дуже давно, на цих косогорах шуміла біла тирса. Вона ще й тепер сивіє на валах і могилах прадавнього скіфського городища, яке неподалік дрімає тисячолітнім сном, немов навіки застигла зачарована казка. У сиву давнину, понад дві тисячі років тому, тут жили скіфи. Городище розкинулось, скільки бачить око. Височенні вали над Ворсклою, наче упокорені морські хвилі, осунулись, заросли лісами. А там, куди вони біжать, вигріває під сонцем свої старечі груди розрита могила. У літні ночі вона, як кратер старого вулкана у темряві, куриться сизим димом полиневого чаду.
На високий рівень: впр.5 параграф 34. Завдання Б письмово (творче)
ТЕКСТ-1 Народна пісенність
Українська народна пісенність – дорогоцінне надбання поетичного генія трудового народу, нев’януча окраса його духовної культури . Здається усю мудрість обдарування, усю красу і благородство душі, усю ніжність і ласку, увесь високий і гордий політ думки та натхнення вклали протягом століть у свої пісні легіони безіменних, народних співаків і поетів. Тому, сповнені юної зваби, безсмертно ширяють пісні над українськими просторами, легко залітаючи на крилах мелодії за межі рідного краю.
Народні пісні, володіють чудовою здатністю полонити людські серця, підносити настрій, окрилювати бажання надихати у праці, розраджувати в горі, тамувати душевні болі, множити сили у боротьбі.
До пісні звертаються колективно й поодинці, в будень і свято, старі й молоді, звертаються при найрізноманітніших життєвих нагодах і душевних зворушеннях. У ній повсякчас можна почути рідний серцю голос батьківщини, у якому бринить її ніжність і любов.
Запам’ятайте: супроводжуючи народне життя у щоденному побуті й на історичних шляхах, пісня обіймала весь багатогранний світ людини.(О. Дей).
Тип мовлення – опис
ТЕКСТ-2
Основна тема – сківське поселеня окол річки ворскли.
Основна думка тексту – творче і красиве відображення сківського поселеня с описом природи.
Складнопідрядні речення твору :
1)Білі хати маячать, немов шаланди в морі на солоних вітрах.-обставина порівняння
2)Одні відслужили своє, струхлявіли, розсипалися – на їхньому місці виросли, мов гриби-печериці, інші.-обставина порівняння
3)Споконвіку село називається Білогір’я, тому що давно колись, дуже давно, на цих косогорах шуміла біла тирса.-обставина причини
4)Вона ще й тепер сивіє на валах і могилах прадавнього скіфського городища, яке неподалік дрімає тисячолітнім сном, немов навіки застигла зачарована казка.-обставина порівняня і означальна .
5)Височенні вали над Ворсклою, наче упокорені морські хвилі, осунулись, заросли лісами.-обставина порівняння
6)У літні ночі вона, як кратер старого вулкана у темряві, куриться сизим димом полиневого чаду.- обставина порівняння
ВПАВА 3 ПАРАГРАФ 34
Повага до старших, до батьків уважалась у народі рисою, притаманною кожній порядній та вихованій людині. Навчаючи дітей поважати старших, їм розповідали різні повчальні історії, легенди й казки.
Наведемо одну з найпоширеніших. Давно-предавно старих людей, які вже нічого робити не могли, спускали спеціальним пристроєм у провалля, щоб дарма хліб не їли. Проте один чоловік дуже любив свого батька й, не виконавши жорстокого закону, заховав його в хліві. Щодня він потайки від односельчан носив батькові їжу. Минуло кілька
років — і в селі стався недорід: нічим людям сіяти. Старий побачив, що син чомусь зажурений, розпитав про все й порадив зняти снопи зі стріхи, ще раз обмолотити їх і засіяти. Син так і зробив. У нього хліб зійшов найкраще, і найбільша нива була засіяна. Усі люди стали допитуватися в чоловіка, як він до такого додумався. Той спочатку мовчав, а згодом розповів, що батько так навчив.
З того часу люди вже не спускали старих у провалля, а, навпаки, стали шанувати їх до самої смерті, бо вони мудрі, життям биті, завжди розуму навчать (Народна
творчість).
Коментарі ::У першому абзаці текст починаеться і підводить нас до головної думки тестку. Другий абзац присвячений повір’ю яке саме і є головною частиною тексту. У третьому абзаці йдеться підсумування 2-гого абзацу і логічний кінець тексту.
Вправа 5 .Творче завдання Б::
«Натюрморти вздовж доріг моєї області»
Полтава славиться своїми краєвидами. Окрім романтичних і теплих, буденних і вечірніх вулиць міста не менш красивий краєвид мають і околиці Полтави
На півночі міста можна змалювати прекрасні ставки, могучі і ніжні верби, невеликий ліс. На півдні – Чудовий монастир. Не далеко – поле Полтавської битви. Подейкують що там і досі в ночі ходять духи полеглих вояків. Спуститися нижче і побачить живописний дендропарк. У ньому вас привітають лебеді, кабанчики і інші жителі парку !
За містом розкинулись поля. За 40 км від міста спустошений кар’єр у якому вже давним давно царствує природа і розкинулась чиста річка. Околиця – чистий не займаний ліс.
В іншу сторону, не далеко, серед полів можна побачити одиноку станцію що добуває гасс с середини полтавських джерел. Все інше усіяно лісами і полями. Безмежні красоти і необ’ятні простори.
Полтавська область над красива і її краєвиди заворажують. Мабуть, кожному туристу, котрий подорожуе україною, треба завітати до полтави !!!